0 C
Prizren
E enjte, 22 Tetor, 2020

Një polic zihet në gjumë, 12 kolegët e tij transferohen nga Zhuri në Prizren

Mekanizmat e inspektimit dhe kontrollit të brendshëm të Policisë së Kosovë gjatë një inspektimit që kishin zhvilluar në mëngjesin e 23 gushtit të këtij viti në nënstacionin policor në Zhur të Prizrenit, kishin zënë në gjumë një polic i cili ishte në detyrë. Me vendim të drejtorit rajonal të Prizrenit, ky zyrtar policor ishte suspenduar për 72 orë. Ndërkohë, burime të KosovaPress-it, thonë se përveç suspendimit të policit të fjalë, janë transferuar edhe 12 policët tjerë nga Zhuri në stacionin policor në Prizren, përveç komandantit të këtij nënstacioni. Transferimi thuhet të ketë ndodhur si dënim për kapjen e kolegut të tyre në gjumë.

KosovaPress lidhur me rastin ka kërkuar sqarime nga zyra për informim në Drejtorinë Rajonale të Prizrenit. Përmes një përgjigje elektronike pasi që nuk kanë pranuar që për rastin të flasin para kamerës, zëdhënësi i këtij rajoni, Shaban Osmanollaj i ka thënë KosovaPress-it, se rastin e zyrtarit policor i cili është gjetur duke fjetur derisa ishte në detyrë, është duke e hetuar Drejtoria e Standardeve Profesionale.

“Policia e Kosovës në kuadër të strukturimit të saj ka mekanizmat e inspektimit dhe kontrollit të brendshëm, të cilët bazuar në detyrat dhe planifikimet e tyre realizojnë inspektime të rregullta dhe të jashtëzakonshme, me qëllim që Policia e Kosovës dhe personeli i saj të jenë sa më efikas dhe profesional në realizimin e detyrave policore. Referuar rastit të cilit ju keni referuar është iniciuar procedure disiplinore e brendshme për shkak te shkeljes se rënde disiplinore, ku me vendim të Drejtorit Rajonal zyrtari policor është suspenduar në afat prej 72 ore. Rasti është duke u hetuar nga Drejtoria e Standardeve Profesionale”, thuhej në shkresën elektronike.

Përmes kësaj shkese mohohet se 12 policët tjerë të nënstacionit policor të Zhurit janë suspenduar për shkak të kolegut të tyre. Aty thuhet se transferimi i këtyre pjesëtarëve nga Zhuri për në stacionin policor të Prizrenit nuk ka të bëjë me suspendimin e kolegut e tyre dhe se ndaj asnjërit prej këtyre 12 policëve nuk është iniciuar hetim i brendshëm.

“Policia e Kosovës bazuar në plotësimin e nevojave operacionale dhe të strukturës organizative, bënë edhe transferimin e punonjësve të saj, i cili bëhet çdoherë bazuar në procedurat e parapara ligjore dhe udhëzimet administrative. Ndaj asnjë zyrtari policor tjetër nuk është iniciuar hetim i brendshëm dhe lëvizja e personelit nuk ka të bëjë me çështjen e policit të suspenduar, mirëpo duke u bazuar në udhëzimin administrativ mbi marrëdhënien e punës në Policinë e Kosovës, në bazë të nenit 32, paragrafi 1 dhe paragrafi 7 i këtij neni, është kompetencë e Drejtorit Rajonal që për nevoja operative dhe ngritjen e imazhit për të rritur performancën në punë të bëhet lëvizja e personelit policor që të arrihen rezultatet e dëshiruara në luftën kundër shkeljeve ligjore. Nënstacioni policor në Zhur është pjese përbërëse e Stacionit policor në Prizren dhe në bazë të nevojave operative dhe performancës në detyrë, personeli i këtij stacioni vazhdimisht sistemohet në bazë të meritave, profesionalizmit dhe rezultateve të arritura. Madje për shkak të situatës së pandemisë, kemi lëvizje të personelit edhe nga njësit e hetimeve rajonale dhe njësitë e specializuara nga të gjitha departamentet”, njofton zyra për informim në Drejtorin Rajonale të Policisë në Prizren.

KosovaPress ka qëndruar edhe në nënstacionin policor në Zhur të Prizrenit. Aty takoi komandantin e kësaj zone, Zyber Susuri, i cili duke mos dashur të flas para kamerës, ka thënë se në kohën kur kanë ndodhur këto ndryshime në nënstacionit policor të Zhurit, ka qenë në pushim mjekësor.

Sipas burimeve të KosovaPress-it, polici i cili nga mekanizmat e inspektimit dhe kontrollit të brendshëm të Policisë së Kosovë është zënë në gjumë ka edhe probleme shëndetësore me diabet.

Për mënyrën e transferimit të 12 policëve nga Zhuri në Prizren, KosovaPress ka kërkuar një përgjigje edhe nga Inspektorarit Policor i Kosovës. Në një përgjigje elektronike nga zëdhënësi i Inspektoratit Policor të Kosovës, Arbër Beka thuhej se Departamenti i Hetimeve në kuadër të Inspektoratit Policor nuk ka trajtuar ndonjë rast të tillë. Sipas tij, ky rast mund të jetë inicim i brendshëm i Policisë së Kosovës.

“Duke ju referuar kërkesës suaj iu njoftojmë se Inspektorati Policor i Kosovës respektivisht Departamenti i Hetimeve nuk ka trajtuar ndonjë rast të tillë. Ju lutem që këtë kërkesë ta referoni te Policia e Kosovës nëse i njëjti rast mund të jetë inicim i brendshëm i PK-së”, thuhej në përgjigjen e Inspektoratit Policor të Kosovës.

- Advertisement -

Më Shumë

Kosova me Plan 16-pikësh për zbatimin e marrëveshjes së Washingtonit

Qeveria e Kosovës e ka miratuar të hënën një plan 16-pikësh për zbatimin e marrëveshjeve të Washingtonit, të cilat kanë të bëjnë me normalizimin...

56 aksidente për 24 orë, njëri përfundon më fatalitet

Reshjet e shiut siç ndodh rëndom shkaktojnë aksidente të shumta jo vetëm në Kosovë por gjithandej. Mos përshtatja me kushtet atmosferike dhe dukshmëria më e...

Asfaltohen disa rrugë në lagjen “Arbana” në Prizren(FOTO)

Drejtoria e Shërbimeve Pulike (DSHP) njofton se në bazë të projektit, “Rehabilitimi i rrugëve me asfalt në Komunën e Prizrenit”, ka kryer rehabilitimin (rregullimin)...

Sot në Kosovë asnjë i vdekur nga koronavirusi, 77 raste pozitive

Në Kosovë sot nuk është shënuar asnjë rast i të vdekurve nga koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, në një postim në Facebook njofton se...

Shkuan për t’u takuar – ministri Zemaj i përzë dhe i quan rrugaçë inspektorët Shëndetësorë

Një incident ka ndodhur sot në Ministrinë e Shëndetësisë ndërmjet ministrit Armend Zemaj dhe inspektorëve shëndetësorë. Punëtorët e Inspektoratit Shëndetësorë shkuan sot në MSH për...

Situata me COVID-19, panairi i librit në Tiranë mbahet online

Panairi i 23-të i librit, “Tirana 2020” do të mbahet online në ditët e caktuara më parë, 12-15 nëntor 2020. Shoqata e Botuesve Shqiptarë e...

Kosovari vdes në vendin e punës në Zvicër

Avdyl Avdylaj nga fshati Zabërgjë i Klinës ka njoftuar se gjatë ditës së premte ka vdekur vëllai i tij  Vesel Avdylaj. Siç shkruan vetë Avdyli,...

Festivali i Stripit dhe Karikaturës në Prizren, këtë edicion me rekord të aplikuesve

Strip Festivali më i vjetër në Kosovë që mbahet në qytetin e vjetër kulturor, Prizren, edhe këtë vit do të vazhdojë me realizimin e...

Fillon shenjëzimi i rrugëve në Malishevë

Në kuadër të mirëmbajtjes së rrugëve, në qytetin e Malishevës, ka filluar shenjëzimi i rrugëve, përkatësisht pjesa e vendosjes së vendkalimeve për këmbësor në...

Në shtratin e vdekjes, Dostojevski i tha gruas së tij: Nuk të kam tradhëtuar as edhe me mendime

Kur Dostojevski i shkroi të dashurës së tij Marias thotë: “Në rrugën ku jeton ti, jetojnë nëntë gra më të bukura se ti, shtatë të...

Koronavirusi po bën kërdinë në Mal të Zi – rreth 5 mijë raste aktive

Mali i Zi renditet i pari në Evropë për nga numri i rasteve që nga fillimi i pandemisë Covid-19 në 100 mijë banorë, raporton...

Prokuroria Themelore në Prizren zgjedh prokuroren Arjana Shajkovci për anëtare të re të KPK-së

24 prokurorë të Prokurorisë Themelore në Prizren, me vota të fshehta, këtë të mërkurë kanë zgjedhur prokuroren e Departamentit të Krimeve të Rënda në...

Limaj për vjedhjen në Thesar: Mos të ngutemi, le të merret hetuesia me rastin (VIDEO)

Kryetari i Nisma Sociale Demokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se nuk duhet dhënë ngjyrime partiake rastit të fundit të bartjes së dy milionë eurove...

Pagesat për bujqit kosovarë ekzekutohen javën e ardhshme

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa ka deklaruar se këtë javë do të nxjerrin vendim për t’i paguar subvencionet për bujqit,...

Një bankë e re futet në tregun e Kosovës

Bordi Ekzekutiv i Bankës Qendrore të Kosovës (BQ) ka marrë vendim përfundimtar për licencimin e “Banka Credins Kosovë”, si subjekti më i ri në...

Një vend i pastër, i ndriçuar mirë tregim nga Ernest Hemingway

Ishte vonë dhe në kafene nuk kish mbetur njeri përveç një plaku të ulur nën hijen e gjetheve të pemës që mbulonin ndriçimin elektrik....

Lajmet e Fundit

Prizren: Dënohet me vetëm 3 mijë euro pronari i kompanisë ku i vdiq punëtori 17-vjeçar

  Dy vjet më parë, një 17-vjeçar kishte vdekur në vendin e tij të punës, pas një aksidenti. E për këtë rast, Gjykata Themelore në...

Zëvendëskryeministrja shkarkon këshilltaren për të cilën u tha se babai i saj përfitoi nga 2 milionë eurot e vjedhura

Zëvendëskryeministrja e parë, Albulena Balaj-Halimi ka liruar nga detyra këshilltaren e saj Hajrie Gashi për të cilën u tha se babai i saj dyshohet...

Limaj për vjedhjen në Thesar: Mos të ngutemi, le të merret hetuesia me rastin (VIDEO)

Kryetari i Nisma Sociale Demokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se nuk duhet dhënë ngjyrime partiake rastit të fundit të bartjes së dy milionë eurove...

Vjedhja e dy milionë eurove, Mustafa: Bajrami nuk duhet të dorëzohet para hajdutëve

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar pas skandalit të dy milionë eurove në Thesarin e Shtetit, të cilat janë transferuar...

Aludohet se një nga të përfshirët në vjedhjen e 2 milionëve është babai i këshilltares së zv.kryeministres

Drejtori i Institutit Kosovar për Drejtësi, Ehat Miftaraj ka thënë se po qarkullojnë fjalë se këshilltarja e zëvendëskryeministres nga Nisma, Albulena Balaj-Halimi ëstë vajza...