-1.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Një shkollë në Suharekë përjashton arsimtaren për shkak të shamisë (Dokument)

Arsimtarja e matematikës në shkollën “Flamuri i Arbrit” në Suharekë, Remzie Lezi, është përjashtuar nga puna për shkak të bartjes së shamisë. 

Ky vendim është marrë nga këshilli drejtues i kësaj shkolle dhe i njëjti është shpërndarë në rrjete sociale nga avokati i arsimtares, Muhamet Mujaj.

“Duke u mbështetur në UA.nr.03/2016, neni 3 pika 7, që ndalon bartjen e uniformës fetare, i gjithë këshilli unanimisht vendosi që nuk i lejohet arsimtares së matematikës z. Remzie Lezi të ushtrojë profesionin e mësuesisë në shkollën tonë me uniformë fetare”, thuhet në këtë dokument.

Vendimi është bazuar në udhëzimin administrativ, për të cilin u bë fushatë në rrjete sociale që të ndryshohet, në mënyrë që të lejohet bartja e shamisë në shkolla.

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, kishte thënë se udhëzimi administrativ që ua ndalon nxënësve bartjen e uniformës fetare në shkolla është në fuqi dhe nuk do të ndryshojë.

Ndërkohë, kryeministri Albin Kurti ishte përfshirë në këtë debat për ndryshimin e udhëzimit administrativ, duke thënë se shamia duhet të lejohet në institucionet publike dhe në shkolla, por pragu duhet të jetë mosha 16-vjeçare.

 

Më Shumë

Borrell thirrje Kosovës dhe Serbisë të rrisin vullnetin për marrëveshje

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka bërë të ditur se Kosova dhe Serbia, do jenë temë diskutimi në takimin e ministrave të...

Arrestohet një i dyshuar për dhunë familjare në Rahovec

Policia e Kosovës në Rahovec ka arrestuar një person për dhunë familjare dhe ka sekuestruar disa armë. Sektori i Hetimeve në kuadër të Stacioni Policor...

Me sytë nga shorti

Lajmet e Fundit