0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Obama, Hollande dhe Putin biseduan për Ukrainën

obama putin hollandePresidentët e Francës dhe të Shteteve të Bashkuara, përkatësisht Francois Hollande dhe Barack Obama, kanë kërkuar nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tu bëjë presion kryengritësve prorusë në pjesën lindore të Ukrainës, që të bisedojnë me qeverinë në Kiev.

Presidenca franceze ka njoftuar mbrëmë vonë se Hollande dhe Obama biseduan me telefon me Putinin për 45 minuta dhe se “i kanë bërë thirrje Putinit tu bëjë presion separatistëve, në mënyrë që ata të pajtohen për dialog”.

Në një kumtesë të ndarë, Shtëpia e Bardhë tha se Obama dhe Hollande kanë vendosur që Evropa duhet të vendos çmime të mëtejshme për Rusinë, nëse ajo nuk ndërmerrë hapa të menjëhershëm për uljen e tensioneve në pjesën lindore të Ukrainës./Rel/.

Më Shumë

Abrashi: Escobar i ka premtuar Bërnabiqit se do ta detyrojë Kosovën ta diskutojë Asociacionin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi, ka thënë se takimi i datës 31 janar në Ambasadën Amerikane në Prishtinë ku do të diskutohet për...

Arrestohet i dyshuari për vjedhje në Planejë të Hasit

Është arrestuar i dyshuari për vjedhje në fshatin Planejë të Hasit. Ai është dërguar në mbajtje. “Është identifikuar dhe arrestuar një mashkull kosovar si i dyshuar...

Lajmet e Fundit