15.8 C
Prizren
E martë, 19 Tetor, 2021

OHTK kundër mbylljes së bizneseve, kërkojnë shqyrtim të masave

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës është kundër mbylljes se bizneseve, duke kërkuar shqyrtim të masave nga institucionet shtetërore.

Përmes një reagimi ata kanë kërkuar që para datës 13 shtator t’i shqyrtojnë këto kërkesa dhe të dalin me vendime të reja të cilat do të jenë të favorshme edhe për bizneset, si dhe sa më parë të hartohet një strategji për rimëkëmbjen ekonomike të të gjithë të dëmtuarve.

Reagimi i plotë:

Pas një takimi të mbajtur me përfaqësues të bizneseve, kryetarë të Njësive Rajonale dhe përfaqësues të tjerë, Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës ka arritur në një përfundim:

Duke u bazuar në atë që Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) me kohë ka paralajmëruar që vala e tretë e virusit Covid-19 do të përhapet në fund të muajit gusht dhe fillim të muajit shtator, dhe se kjo valë do të përhapet më shpejt se të tjerat, duke marrë parasysh këtë informacion që e kemi pasur tërë kohën përpara, si përfunduam në këtë gjendje?

Edhe pse OHTK ka pasur takime të shpeshta me përfaqësues të Insitutcioneve të Kosovës e në veçanti me ministrin e Shëndetësisë z. Arben Vitia, dhe shpeshherë janë dakorduar për manuale të përbashkëta, menaxhimi i situatës me pandeminë është kompetencë ekskluzive e Ministrisë së Shëndetësisë.
Institucionet shtetërore kanë pasur kohë të mjaftueshme për t’u marrë me fushata sensibilizuese ndaj vaksinimit, apo edhe për të aplikuar forma të ndryshme të sanksioneve ndaj qytetarëve të cilët refuzojnë vaksinimin, por fatkeqësisht nuk janë bërë asnjëra nga këto.

Papërgjegjësia e Institucioneve përkatëse dhe neglizhenca e tyre ndaj situatës ka bërë që të jemi në këtë gjendje të cilën ndodhemi tash e sa javë, dhe për këtë nuk duhet të fajësohen bizneset të cilët thjesht kanë kryer punën e tyre, në shumicën e rasteve sipas manualeve të dala nga vet Qeveria.

Edhe pse manualet janë punuar bashkarisht me përfaqësues të OHTK, zbatimi i tyre nuk është monitoruar nga inspektoriati apo policia, dhe për këtë arsye nuk keni asnjë të drejtë t’iu vërsuleni bizneseve me mbyllje apo qytetarëve me gjoba!

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës ndonjëherë i ka përkrahur masat që kanë qenë në interes të mirëqenies së qytetarëve, edhe pse pothuajse çdoherë kanë qenë në dëm të bizneseve që i përfaqëson, mirëpo duke i parë dëmet e fundit që po u shkaktohen bizneseve që nuk kanë hapësirë të jashtme, kërkojmë nga ministri i financave z. Hekuran Murati ose ministria që drejton t’i mbështesin financiarisht këto biznese.

Reduktimi i orarit të punës ashtu siç parashihet në masat e fundit ka reduktuar të hyra dhe po shkakton shumë pengesa në funksionimin e bizneseve, e më shumë se bizneset këto masa e kanë dëmtuar fuqinë punëtore, duke i detyruar bizneset që një pjesë të tyre ta largojnë nga puna, prandaj kërkohet kompensim i menjëhershëm i kësaj kategorie.

Le të shtohet numri i inspektorëve, policëve, të bëhet monitorim më i mirëfilltë, t’u kërkohet dëshmi e vaksinimit apo testit negativ në hyrje të çdo lokali apo biznesi por ASESI mos të ketë mbyllje totale!

Kërkojmë nga institucionet shtetërore që para datës 13 shtator t’i shqyrtojnë këto kërkesa dhe të dalin me vendime të reja të cilat do të jenë të favorshme edhe për bizneset, si dhe sa më parë të hartohet një strategji për rimëkëmbjen ekonomike të të gjithë të dëmtuarve.

Prishtinë, 03/09/2021

Më Shumë

Quni: Turizmi, mënyra e vetme për zhvillimin e ekonomisë në Prizren

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni ka treguar që në plan programin e tij për...

Putini: Rusia është e gatshme të rrisë eksportin e gazit

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë të mërkurën se Moska është “e gatshme” të rrisë eksportin e gazit, ndërkohë që disa vende në Evropë...

17 vjet nga tragjedia e maturantëve të Malishevës

Sot bëhen 17 vjet kur 15 maturantë të shkollës së mesme “Abdyl Frashëri” nga Malisheva kanë humbur jetën gjatë një ekskursioni që po bënin...

Lushaj: Qytetarët me votën e tyre të vendosin për vete

Kandidati i pavarur për kryetar të Prizrenit, Milazim Lushaj, ka votuar bashkë me bashkëshorten e tij. Ai në prononcim për KosovaPress, falënderoi të gjithë personat...

Haskuka: Me këtë përqindje fitorja në balotazh është e pashmangshme

Kryetari aktual i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka pranuar se në raundin e parë nuk ka arritur të marrë besimin për të qeverisur edhe një...

Kamariere, vetëm 23 vjeçe. Mario Balotelli prezanton të dashurën e re

  Mario Balotelli ka gjetur dashurinë e re dhe, ndoshta, edhe qetësinë. Sulmuesi i Adana Demirspor më në fund ka dalë hapur dhe ka zyrtarizuar...

Wilder pezullohet nga boksi për gjysmë viti për shkak të nokautit brutal nga Fury

Deontay Wilder është goditur me një pezullim mjekësor gjashtë mujor pas humbjes së tij me nokaut nga Tyson Fury në Las Vegas, një goditje...

Rezultati i fundit në Prizren

Nga numërimi i deritanishëm i votave në Prizren, po prin Mytaher Haskuka i Lëvizjes Vetëvendosje mw 40.72 për qind të votave, e pas tij...

Vërshimet bllokuan rrugët, çifti i ri shkon në dasmë hipur në tenxhere

Një çift indian ka shkuar në vendin ku do të mbahej dasma e tyre përmes një mjeti krejtësisht të pazakontë të udhëtimit – me...

Dënohet anëtari i bordit të ndërmarrjes publike “Eko-Regjion”, për mos deklarim të pasurisë

Hazer Tara, i akuzuar për veprën penale “Mos raportimi ose raportimi i rremë i pasurisë”, u dënua sot nga Gjykata Themelore në Prizren me...

Paralajmërohet ngritje e përditshme e çmimit të derivateve deri në janar

Shoqata e Naftëtarëve të Kosovës ka paralajmëruar se do të ketë vazhdimisht ngritje të çmimit të derivateve deri në muajin janar, raporton Express. Kryetari i...

Shala i LDK-së ende beson se është në garë për Suharekën

Komuna e Suharekës nuk do të shkojë në balotazh për të zgjedhur kryetarin e saj. Kjo sipas rezultateve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që kandidatin...

Goditet për vdekje me thikë deputeti

Një deputet konservator është vrarë pasditen e së premtes në Britaninë e Madhe. Në kishën ku ndodhi ngjarja në Essex policia e ka rrethuar zonën me...

Malishevë, Krasniqi premton mbështetje për bizneset (VIDEO)

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Malishevës, Alban Krasniqi, të mërkurën të shtypur në fletushkë e shpërndau planprogramin e tij nëpër bizneset e qytetit. Pronarëve...

Mjekët flasin për gjendjen e Bill Clinton

Ish-presidenti Bill Clinton u pranua në njësinë e kujdesit intensiv të Universitetit të Kalifornisë Irvine për një infeksion të traktit urinar, që u përhap...

Hapen qendrat më të mëdha të votimit në Prizren

Në orën 07:00 të mëngjesit janë hapur qendrat më të mëdha të votimit në Podujevë e Prizren. Në Prizren janë 71 qendra votimit ku të...

Lajmet e Fundit