10.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Opozita, shpresat në shesh

Opozita në Kosovë mbetet e “fortifikuar” kundrejt Qeverisë, përderisa kjo e fundit nuk reflekton me plotësimin e kërkesave të dala nga protesta e 18 prillit. Tabori opozitar paralajmëron Qeverinë se do ta ketë “vështirë” këtë muaj, ku do të organizohen protesta të mëdha gjithëpopullore.

Sipas tyre, shpërfillja e Qeverisë karshi këtyre kërkesave është shpërfillje e qytetarëve të vendit dhe rrjedhimisht shpërfillje e interesave jetike të shtetit të Kosovës, që është një tregues se Qeveria nuk njeh gjuhën e mirëkuptimit, por vetëm atë të presionit.

Megjithatë, Qeveria e Kosovës nuk ka injoruar ultimatumin dyjavor që kishte dhënë opozita, e cila nuk është marrë me kërkesat e shtruara për uljen e çmimit të energjisë elektrike, largimin e ministrit të Drejtësisë, Hajredin Kuçi, dorëheqjen e kryetarit të Kushtetueses, Enver Hasani, moskrijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, sikurse “Trepça” të shpallet me ligj ndërmarrje publike me status të veçantë./zeri/

Lulzim Basha: Vuçiq është kokë e këmbë brenda skenarit të sulmit terrorist në Banjskë

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, ka komentuar sulmin terrorist në Kosovës javën e kaluar. Ai ka thënë se presidenti serb është kokë e këmbë brenda...

Rama duhet ta hapë “zarfin sekret” për asocacionin

Andi Bushati Sulmi terrorist serb në afërsi të Zveçanit dhe qëndrimi i pandryshueshëm i Beogradit, për t’a përdorur komunitetin e serbëve të Veriut si mish...

Lajmet e Fundit