-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 19 Janar, 2022

Këta janë tre emrat që Zafir Berisha ia ka propozuar Shaqir Totajt, për drejtorë të Ekzekutivit

Kryetari e nënkryetari. Këto dy pozita tashmë janë konstituuar në komunën e Prizrenit ku Shaqir Totaj e ka fituar pozitën e kryetarit përmes votës së qytetarëve, ndërsa gjatë ditës së sotme ai ka vendosur ta emëroi si nënkryetar të kësaj komune Kujtim Gashin nga po partia e tij, PDK.

Por kryetari aktual i Prizrenit nuk ka vendosur ende se kush do të vendoset nëpër drejtori të ndryshme që bashkë me ta do ta udhëheqin Prizrenin për katër vitet e ardhshme.

Telashet sipas të gjitha gjasave janë brenda vet PDK-së, në këtë komunë e ku Totaj ka thënë ditë më parë se nuk do të ketë në kabinetin e tij njerëz që kanë aktualisht probleme me ligjin.

Dy partnerët e PDK-së, AAK e Nisma tashmë edhe ia kanë dërguar Totajt emrat e tyre për drejtorë.

Derisa AAK-ja do t’i ketë tri gra drejtoresha, Nisma ndërkaq vetëm një grua e ka propozuar për drejtor në Komunës.

Gazeta Blic ka mësuar se tri drejtoritë që do t`i ketë Nisma Socialdemokrate si pjesë e marrëveshjes për bashkëqeverisje janë Drejtoria për Zhvillim Ekonomik dhe Turizëm, Drejtoria e Urbanizmit dhe ajo e Administratës.

“Lirie Xhemaj- Bytyqi do të jetë në drejtorin e Zhvillimti Ekonomik dhe Turizëm. Pranverim Berisha, Drejtoria e Urbanizmit si dhe Edin Shehu në Drejtorinë e Administratës. Këta tre emra ka kohë që i janë dorëzuar kryetarit Shaqir Totaj, por nuk e di se pse emërimi nuk po ndodh ose kur do të ndodh”, ka thënë një burim i Gazeta Blic nga Nisma.

Gazeta Blic merr vesh se drejtoria e Shërbimeve Publike është bërë ‘mollë sherri’ brenda vetë PDK në Prizren për faktin se shumica e grupeve të interesit në këtë parti dëshirojnë të kenë ‘qasje’ me të lehtë në këtë drejtori.

Zyrtarisht askush as nga PDK e as nga Nisma nuk kanë folur publikisht.

Më Shumë

Gjermania në kërkim të klasës punëtore

Me qëllim që të shmangë mungesën e punëtorëve, në Gjermani duhet të ndodhë një migrim i shkallës së gjerë. Kështu deklaroi ministri i Ekonomisë, Robert...

“Meka Halal Food” ua jep punëtorëve edhe pagën e 14-të

Kompania vendore “Meka Halal Food”, e cila merret me prodhimin dhe përpunimin e produkteve të mishit, ka bërë me dije se punëtorëve të kompanisë...

Në fund të betejës së gjatë ligjore, pasuria e Prince vlerësohet me 156.4 milionë dollarë

Pasuria e këngëtarit amerikan të ndjerë të popit Prince, emri i plotë i të cilit është Prince Rogers Nelson, përfshirë katalogun e tij të...

Anwar Hadid “i dëshpëruar” pas ndarjes me Dua Lipën

Modeli, Anwar Hadid po pinte një cigare pasi kishte ngrënë drekë me një mik në Granville në Studio City, vetëm disa javë pas ‘ndarjes’...

Muriqi drejt largimit nga Lazio, shumë klube dëshirojnë shërbimet e tij

Futbollisti i kombëtares së Kosovës, Vedat Muriqi, asnjëherë nuk arriti të ambientohej me klubin e Lazio-s, që nga transferimi i tij në verën e...

Gjenden mbi dy kilogramë marihuanë në një shtëpi në Prizren

Është arrestuar një burrë në Prizren, pasi pas një bastisjeje në shtëpinë e tij, policia ka gjetur mbi dy kilogramë marihuanë. “Rr. Besim Shala,  Prizren...

Gjykata dënon shtetasin e Shqipërisë për dhënie ryshfeti

Gjykata Themelore në Prizren, ka shpallur fajtor të akuzuarin Aurel Biba. nga Republika e Shqipërisë, për shkak të veprës penale “Dhënia e ryshfetit”. Ndaj të...

Boris Johnson po prek fundin, gati zëvendësimi i kryeministrit britanik

Nga Adam Taylor “The Washington Post” Kur Boris Johnson ishte fëmijë, ai tha në një rast se donte të bëhej mbreti i botës. Sigurisht, kjo...

Përfundon takimi i ambasadorëve të QUINT-it me krerët e shtetit

Ka përfunduar takimi ndërmjet përfaqësuesve të shteteve të QUINT-it me presidenten Vjosa Osmani, kryeparlamentarin Glauk Konjufca dhe kryeministrin Albin Kurti. Pas përfundimit të takimit nuk...

Totaj shprehet i gatshëm për të mbështetur “Loyola-Gymnasium” në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pritur sot në një takim drejtorin ekzekutiv të ALG “Loyola-Gymnasium”, Elias Koller, drejtorin e Gjimnazit “Loyola”, Enver Sulaj...

Tërhiqet Beogradi, serbët nga Kosova mund të votojnë në qytete të Serbisë

Beogradi zyrtar është tërhequr nga mbajtja e referendumit kushtetues në Kosovë, pasi Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutën që s’e lejon një gjë të tillë. Komisioni...

Messi do të mbetet te PSG-ja

Lionel Messi do të qëndrojë te Paris Saint-Germaini. Mediat spanjolle kanë raportuar se ylli argjentinas mund të largohet nga Parisi pasi nuk është i...

Një fotografi me Dua Lipën kushton mbi 2 mijë euro – cila është kostoja e të famshmëve të tjerë?

Yjet e diskografisë botërorë po vazhdojnë të fitojnë shuma të mëdha parash nga shkrepja e  fotografive me fansat e tyre – këta të fundit...

E rëndë: 16 vjeçari shqiptar tenton t’i japë fund jetës

Një 16-vjeçar ka tentuar të vetëvritet në Prrenjas. Policia bën me dije se në fshatin Qukës Shkumbin, Prrenjas, në banesë, një 16 vjeçar ka tentuar...

Qeveria do t’i paguajë specializantët deri në muajin gusht

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që t’i paguajë specializantët deri në muajin gusht, raporton Ekonomia Online. Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi tha se mjetet...

Arrestohet grabitësi i xhamive dhe dyqaneve ushqimore në Rahovec

Policia e Kosovës ka njoftuar se e ka arrestuar një person i cili dyshohej për disa vjedhje në Rahovec. Sipas Policisë, i dyshuari u kap,...

Lajmet e Fundit