25.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

PDK lasoi sondazhin e paguar me para

partit politike 2Siç ka paralajmëruar mbrëmë gazeta Express Partia Demokratike e Kosovës, ka publikuar sondazhin, ku ajo del fituese ndaj partive të tjera politike. Sipas sondazhit, PDK del e para, LDK e dyta derisa partia e tretë është Vetëvendosja.

Derisa afrohet 8 qershori, dita kur do të përcaktohet skena e re politike në vend, një sondazh tjetër i besueshëm ndërkombëtar që ka arritur ta shohë gazeta Tribuna e vë sërish si lidere Partinë Demokratike të Kosovës (PDK). Sondazhi i realizuar në fund të muajit maj e pozicionin PDK-në me 31.2%, apo 5.7% më shumë se partia e dytë e që është Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK). Partia e Isa Mustafës, sipas këtij sondazhi, në zgjedhjet e 8 qershorit pritet të ketë 25.5% të votës së përgjithshme.

Në vendin e tretë renditet Lëvizja Vetëvendosje (LVV) me 14.3%, derisa Aleanca Kosova e Re (AKR) pozicionohet si forca e katërt në vend më 9%. Pas partisë së Behgjet Pacollit vjen Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) me 8%. Iniciativa Qytetare e themeluar nga ish-zyrtarët e lartë të PDK-së, Fatmir Limaj dhe Jakup Krasniqi, sipas këtij sondazhi, nuk do të mund ta kalojë pragun zgjedhor prej 5%. Nisma pritet të ketë jo më shumë se 2.5%.

Sipas këtij sondazhi, 4.9% do të marrin të tjerët, derisa 4.6% e respodentëve kanë thënë se mbesin të papërcaktuar deri në ditën e votimit, derisa është vërejtur një përqindje e madhe e respondentëve që ndonëse në përgjigjen e parë kanë dhënë preferencën e tyre, kur janë pyetur nëse do të donin një ofertë edhe më të mirë politike, kanë reaguar pozitivisht./Tribuna/

Më Shumë

Messi sot e ka ditëlindjen, i mbush 36 vjet

24 qershori është një ditë tejet e veçantë për Lionel Messin. Pikërisht në këtë datë të vitit 1987 ka lindur gjeniu i futbollit. https://prizrenpress.com/44556677654-2/ Pra, Messi sot...

Alketa publikon një video duke notuar në det, shfaqet mahnitëse me bikini

Alketa Vejsiu cilësohet si një femrave më të bukura dhe të talentuara në showbizin shqiptar, shkruan “Kosova Sot Online”. Alketa ka publikuar një video, ku...

Lajmet e Fundit