-3.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

PDK s’i ndahet LDK-së

HashimThaci-IsaMustafaPartia Demokratike e Kosovës vazhdon të shpresojë se do ta thyejë unitetin e partive politike opozitare LDK-AAK-Nisma dhe Vetëvendosje të cilat janë zotuar me shkrim ditë më parë se nuk do t’i përgjigjen asnjë ftese që mund t’u vijë nga partia e Hashim Thaçit.

Por ky betim i opozitës, nuk po e shqetëson aspak anëtarin e Kryesisë së PDK-së, Rrustem Mustafa-Remin. Ai është shprehur i bindur se PDK si parti fituese e zgjedhjeve, pa problem do ta krijojë qeverinë. Mustafa ka deklaruar se nga java e ardhshme drejtuesit e PDK-së do të fillojnë bisedimet me partitë politike për krijimin e qeverisë së re, ndërsa vetë ai preferon koalicion me LDK-në, e cila, sipas tij, do të ishte një qeveri e qëndrueshme për proceset që i presin institucionet e reja.

“PDK doli në mënyrë të fuqishme partia e parë në zgjedhjet parlamentare të 8 qershorit. Dhe tani do të kemi mundësi jo një herë për ta mandatuar kryeministrin, por dy herë. Pra edhe herën e parë edhe herën e dytë ne do të kemi mundësinë që të krijojmë qeverinë dhe jam shumë i bindur se PDK do të qeverisë me vendin edhe për një mandat katërvjeçar”, ka thënë ai për gazetën Tribuna.

Marrëveshjen LDK-AAK-Nisma, Mustafa e ka quajtur një marrëveshje jashtë procedurave..

Më Shumë

KEDS: Erërat e forta lanë pa rrymë një numër të caktuar të konsumatorëve

Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar të dielën se për shkak të erërave të forta, janë dëmtuar përçues...

Një punëtor në Prizren i lëndon gishtat e dorës në punë

Një punëtor është lënduar në vendin e tij të punës. Ai është dërguar për ndihmë mjekësore. “Viktima ka raportuar se deri sa kishte qenë duke...

Puhi

Lajmet e Fundit