-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Parada e shqiptarëve në Nju Jork

protestePër organizatorët kjo është një mënyrë për të treguar se shqiptarët, të konsideruar gjithmonë kaq të vegjël, janë mjaftueshëm të mëdhenj për të bërë që zëri i tyre të ndihet edhe këtu në zemër të vendit më të fuqishëm në botë.

“Kjo paradë bashkon shqiptarët jo vetëm në Shtetet e Bashkuara por në të gjithë botën dhe kjo paradë ka shumë rëndësi, sepse siç e shihni shumica janë të rinj që janë rritur këtu në Amerikë dhe ne me këtë paradë mundohemi t’u japim atë patriotizëm shqiptar që të ndihen krenarë që janë shqiptarë e që këtu në Amerikë t’i thonë gjithë botës që janë shqiptarë”, u shpreh Marko Kepi.

“Ne kemi parulla për Çamërinë, për Maqedoninë, kemi parulla për Malësinë, e të tjera, por sidomos për Kosovën. Ta dinë të gjithë që ne jemi bashkë, nuk jemi katër shtete. Ne e dimë, por duam që edhe bota ta dijë”, tha organizatori tjetër Besmir Hoxha.

Në këtë paradë janë dorëzuar edhe çmime të veçanta, mes të cilëve Mark Gjonaj, anëtari demokrat i asamblesë së Nju Jorkut dhe gazetari i Top Channel Marin Mema, për kontributin në ruajtjen dhe promovimin e vlerave kombëtare. Gjonaj e Mema ishin gjithashtu edhe marrshallët e nderit të kësaj parade.

Një rrugëtim mes shqiptarëve, takime të ndryshme, karaktere dhe personazhe që japin kaq shumë për Shqipërinë edhe pse në krahun tjetër të botës. / TCh/

Më Shumë

Punëtori shqiptar në Kanada merr shpërblim 300 mijë dollarë, pasi u godit me grusht në testikul në vendin e punës

Një punëtor shqiptar në Kanada, Rr.O., është shpërblyer me 300 mijë dollarë nga Gjykata e Lartë e Drejtësisë e Ontarios, për abuzimin që ka...

Përfshihet nga zjarri një lokal në Korishë të Prizrenit

Një lokal ësh të përfshirë nga zjarri në fshatin Korishë të Prizrenit. Zjarrfikësit dhe policia kanë dal në vendin e ngjarjes. Nuk raportohet për të lënduar. Rasti...

Lajmet e Fundit