19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Për dy muaj emërohen 9 zëvendësministra

isa mustafa thaci ,shalaPartnerët e koalicionit qeverisës, PDK, LDK, si dhe partitë e pakicave, nuk kanë arritur që t’i caktojnë emrat e zëvendësministrave të rinj edhe dy muaj pas formimi të Qeverisë, megjithëse qeveritarët vazhdimisht premtojnë se shumë shpejt do të kompletohen kabinetet e ministrive.

Deri më tani nga nëntëmbëdhjetë ministri sa ka Qeveria “Mustafa” janë emëruar vetëm 9 zëvendësministra, ndërsa në bazë të marrëveshjes për bashkëqeverisje numri i zëvendësministrave pritet të jetë rreth 50, pasi që me këtë marrëveshje përcaktohet që PDK-ja dhe LDK-ja të kenë të paktën nga një zëvendësministër për secilin dikaster qeveritar, e këtyre do t’iu shtohen edhe disa zëvendësministra nga komunitetet pakicë.

Shkaktari i tejzgjatjes së këtij procesi është interesimi i madh i anëtarëve të partive në pushtet për t’i marrë këto poste…/zeri/

Më Shumë

Veselaj-Gutaj i përgjigjet Vetëvendosjes: Arsimin e kemi gjetur të degraduar në Prizren

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prizrenit, Luljeta Veselaj-Gutaj, i është përgjigjur akuzave të Vetëvendosjes, për gjendjen e arsimi në këtë qytet. Ajo tha se...

Rahovec: Një burrë sulmohet nga disa persona, bëhet për spital

Një person është sulmuar fizikisht të shtunën në Rahovec nga disa persona.   Viktima është në gjendje të rëndë dhe gjendet në spitalin rajonal të Gjakovës. Vëllai...

Lajmet e Fundit