9.8 C
Prizren
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Përkujtohet Beteja e 16 Korrikut të UÇK-së

UCKNë vendin ku u zhvillua njëra ndër betejat e para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Prizren, të vendi i quajtur “Kulla e Hoqës”, sot është përkujtuar beteja e 16 Korrikut e vitit 1998. Me këtë rast janë përkujtuar edhe dëshmorët dhe martirët e këtij fshati.

Kryetari i Komunës Ramadan Muja, duke e u ndërlidhur me luftën e lavdishme të ushtarëve të UÇK-së, tha se gjaku i dëshmorëve, është themeli i lirisë së Kosovës.

“Ushtarët e UÇK-së u përballën me një makineri të madhe serbe, e cila nuk e respektonte asnjë ligj të luftës, por me të drejtën, guximin dhe dashurinë për atdheun, dolën fitues edhe në betejën e 16 Korrikut, dhe në të gjitha betejat që u zhvilluan anë e kënd Kosovës”, tha Muja.

Kryetari i Këshillit Organizativ për përgatitjen e këtij tubimi përkujtimor Reshit Buduri u shpreh krenar për luftën e ushtarëve të lirisë. Në këtë vend tha ai UÇK-ja fitoi betejën e parë më ushtrinë e policinë serbe. Me këtë rast, në shenjë respekti për dëshmorët e kombit nxënësit e shkollës së fshatit Hoqë e qytetit shfaqën një program artistik.

Me 16 korrik të vitit 1998 në Komunën e Prizrenit, konkretisht në Rajonin e Vrrinit që UÇK-ja e kishte shpallur Zonë të lirë u përballën në betejë të drejtpërdrejtë ushtarët e lirisë me forcat okupatore serbe. Zafir Berisha komandant i njësitit gueril evokon kujtime 15 vjet pas kësaj beteje. Berisha tha se pas pritës së 7 korrikut që nga forcat serbe iu bë njësitit gueril të UÇK-së te laku i Billushës, beteja e 16 korrikut ishte njëra ndër betejat e para të drejtpërdrejta mes Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe forcave serbe u ku fituese doli Ushtria Çlirimtare e Kosovës./TVO/

Më Shumë

Arrestohen dy të mitur, vodhën një televizor në një shkollë në Suharekë

Dy të mitur janë arrestuar sot në Suharekë nën dyshimin se kanë qenë të përfshirë në një rast vjedhje. Në njoftim thuhet se L.G 14-vjeçar...

Edona Kryeziu ngre dy shqetësime për qytetarët e Rahovecit, laboratorin biokimik dhe mirëmbajtjen e rrugëve

Asamblistja e LDK-së në Komunën e Rahovecit, Edona Kryeziu, në seancën e së mërkurës të Kuvendit Komunal, ka ngritur si shqetësim dy çështje që...

Lajmet e Fundit