24.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

Përkujtohet Beteja e 16 Korrikut të UÇK-së

UCKNë vendin ku u zhvillua njëra ndër betejat e para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Prizren, të vendi i quajtur “Kulla e Hoqës”, sot është përkujtuar beteja e 16 Korrikut e vitit 1998. Me këtë rast janë përkujtuar edhe dëshmorët dhe martirët e këtij fshati.

Kryetari i Komunës Ramadan Muja, duke e u ndërlidhur me luftën e lavdishme të ushtarëve të UÇK-së, tha se gjaku i dëshmorëve, është themeli i lirisë së Kosovës.

“Ushtarët e UÇK-së u përballën me një makineri të madhe serbe, e cila nuk e respektonte asnjë ligj të luftës, por me të drejtën, guximin dhe dashurinë për atdheun, dolën fitues edhe në betejën e 16 Korrikut, dhe në të gjitha betejat që u zhvilluan anë e kënd Kosovës”, tha Muja.

Kryetari i Këshillit Organizativ për përgatitjen e këtij tubimi përkujtimor Reshit Buduri u shpreh krenar për luftën e ushtarëve të lirisë. Në këtë vend tha ai UÇK-ja fitoi betejën e parë më ushtrinë e policinë serbe. Me këtë rast, në shenjë respekti për dëshmorët e kombit nxënësit e shkollës së fshatit Hoqë e qytetit shfaqën një program artistik.

Me 16 korrik të vitit 1998 në Komunën e Prizrenit, konkretisht në Rajonin e Vrrinit që UÇK-ja e kishte shpallur Zonë të lirë u përballën në betejë të drejtpërdrejtë ushtarët e lirisë me forcat okupatore serbe. Zafir Berisha komandant i njësitit gueril evokon kujtime 15 vjet pas kësaj beteje. Berisha tha se pas pritës së 7 korrikut që nga forcat serbe iu bë njësitit gueril të UÇK-së te laku i Billushës, beteja e 16 korrikut ishte njëra ndër betejat e para të drejtpërdrejta mes Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe forcave serbe u ku fituese doli Ushtria Çlirimtare e Kosovës./TVO/

Më Shumë

Plas sherri në një ndejë me muzikë live në Dragash, theret me thikë një person

Një ndejë me muzikë live që u organizua në Lybevisht të Dragashit përfundoi me përleshje në orët e para të së enjtes. Konflikti verbal mes...

Vetaksident në Malishevë, lëndohet rëndë një person

Një person ka pësuar lëndime të rënda trupore pasi ka humbur kontrollin mbi veturën e tij duke u rrokullisur jashtë rrugës. Sipas raportit të Policisë...

Lajmet e Fundit