5.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Prizreni dërgon pesë deputetë të Vetëvendosjes në Kuvend

Lëvizja Vetëvendosja e udhëhequr nga Albin Kurti është fituese e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare.

Sipas rezultateve të KQZ-së, LVV-ja renditet e para me afro 26% duke u pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës LDK, me 25%. Partia e tretë u rendit Partia Demokratike e Kosovës me 21%, kurse partia e katërt u rendit, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e udhëhequr nga Ramush Haradinaj me rreth 12%, që për dy vjet drejtoi qeverinë.

Kësisoj, bazuar në votat e fituara, partia e Kurtit sipas gjitha gjasave do t’i ketë 30 ose 31 deputetë në Kuvendin e Kosovës. Indeksonline ka siguruar emrat e kandidatëve që kanë marrë vota të shumta dhe pritet të jenë pjesë e legjislativit.

Më poshtë, emrat e kandidatëve-eve që morën shumë vota:

Albin Kurti

Glauk Konjufca

Albulena Haxhiu

Arben Vitia

Yllëza Hoti

Mefail Bajqinovci

Hekuran Murati

Liburn Aliu

Haki Abazi

Arbërie Nagavci

Hajrulla Çeku

Artan Abrashi

Saranda Bogujevci

Valon Ramadani

Mimoza Kusari – Lila

Arbër Rexhaj

Arbëresha Kryeziu – Hyseni

Labinotë Demi-Murtezi

Mimoza Shala

Sylejman Rrahmani

Dimal Basha

Fjolla Ujkani

Salih Zyba

Fitore Pacolli

Fatmir Kollqaku-Mullhaxha

Xhelal Sveçla

Rexhep Selimi

Drita Millaku

Megjithatë, ende nuk ka asgjë zyrtare rreth kësaj liste.

Më Shumë

Ndërron jetë 51 vjeçarja nga Rahoveci, tri ditë më parë kishte denoncuar burrin dhe vjehrrën për dhunë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Gjakovë, ku ka humbur jetën një grua e cila po trajtohej në Spitalin Rajonal...

Galtier për të ardhmen e Messi-t në PSG: Është shumë herët për të thënë

Pas një tjetër eliminimi nga Liga e Kampionëve, Paris Saint-Germain ka mbetur pa atë që do të ishte arritja e tyre kurorëzuese dhe tani...

Lajmet e Fundit