16.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Rexhaj: Marrëveshja për lëvizjen e lirë sot gjen zbatim

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, theksoi se marrëveshja e arritur tani, që disa zëra që konsiderojnë si vazhdimësi e marrëveshjes së vitit 2011, por që nuk ka gjetur zbatim. Tani po.

“Tashmë në pozitë kemi nisur në praktikë zbatimin e reciprocitetit, për këtë kemi pasur këshillën nga ambasadori amerikan që ta shtyjë për 31 gusht zbatimin e marrëveshjes dhe Kosova pati një fitor ndaj Serbisë”, tha deputeti Arbër Rexhaj në RTK Prime, ku përveç tij janë të ftuar edhe deputetet Eliza Hoxha nga radhët e PDK-së dhe Valentina Bunjaku nga LDK, për të diskutuar për zbatimin e marrëveshjes së arritur për lëvizzjen e lirë në mes të Kosovës e Serbisë.

Deputeti Rexhaj më tej shoti se tanimë nuk duhen dokumente të tjera përcjellëse, por vetëm letërnjoftimi për të lëvizur lirshëm në të dyja anët e kufirit.

Ndërsa Eliza Hoxha lidhur me arritjen e marrëveshjes dhe zbatimit të saj, tha se gati 90 për qind e marrëveshjes së arritur tani,së fundi, gjason me marrëveshjen e arritur më 2011, kur atëbotë LVV e kishte kundërshtuar dhe bllokuar.

Më tej, ajo theksoi se PDK mbështet marrëveshjen që çon në zgjidhjen finale e jo marrëveshje të tilla që mund të thuhet se janë një riciklim i marrëveshjeve të arrira më herët.

Deputetja Hoxha shtoi se për shkak të dialogut që dikur kryeministri i vlerësonte si prioritet të gjashtë apo shtatë, tani po del prioritet kryesor, ku lë në hije shumë probleme tjera që janë jetike për qytetarët e vendit.

E nga ana tjetër, deputetja nga radhët e LDK-së, Valentina Bunjaku, duke kritikuar kryeministrin Kurti për mungesë të transparencës, theksoi se LDK është mbështetëse për arritjen e marrëveshjeve ndërkombëtare, siç është edhe kjo e tanishmja.

Si deputetja Hoxha, ashtu edhe deputetja Bunjaku kritikuan kryeministrin Kurti për qasjen e tij ndaj opozitës, duke sqaruar se ai do të duhej t’u drejtohej deputetëve në Kuvend mbi ecurinë dialogut dhe arritjen e marrëveshjes mbi lëvizjen e lirë mes Kosovës e Serbisë.

Më Shumë

Duda Balje ‘rroket’ me kryeministrin Kurti në një takim për ditën e boshnjakëve: Nuk keni informata

Deputetja e komunitetit boshnjak, Duda Balje, edhe sot ka shprehur pakënaqësi në mënyrë indirekte në raportet e saj me Kurtin. Në një takim me kryeministrin...

Vdes një person në Krajk të Hasit

Një person ka vdekur derisa ishte në një fushë në fshatin Krajk të Hasi, ka bërë të ditur Policia e Kosovës të martën. Sipas njoftimit,...

Lajmet e Fundit