18.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Rritet interesi i kredive

Pas ngritjes së çmimeve, edhe bankat i kanë rritur normat mesatare të interesit, nga 6.3% sa ishte në dhjetor në 6.5 % në shkurt të këtij viti. Pavarësisht kësaj, nga Banka Qendrore e Kosovës kanë njoftuar se është rritur numri i kredimarrësve krahasuar me dy muajt e parë të vitit të kaluar. Për këtë, janë ankuar qytetarët, të cilët thonë se mezi po ia dalin t`i paguajnë detyrimet që kanë.

Pagat e ulëta e ngritja e çmimeve, i ka detyruar qytetarë të shumtë që t?u drejtohen bankave për të marrë kredi.

Por, bashkë me çmimet gjatë këtij viti janë ngritur edhe detyrimet e tyre ndaj bankave. Kjo, pasi këto të fundit kanë rritur normën mesatare të interesit nga 6.3% sa ishte në dhjetor të vitit të kaluar, në 6.5% në shkurt të 2023-s.

Pavarësisht rritjes së interesit të kredive, nga Banka Qendrore e Kosovës kanë thënë për RTK-në se është rritur edhe numri i kredimarrësve krahasuar me dymujorin e parë të vitit të kaluar, nga 28 mijë e 682 sa ishte në 32 mijë e 969.

Ndërsa, qytetarët thonë se ende nuk kanë arritur t’i paguajnë kreditë që i kanë marrë gjatë viteve të kaluara dhe se me pagat e ulëta, mezi po ia dalin t’i paguajnë detyrimet që kanë.

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini, ka theksuar se rritja e normave të interesit për kredi do të ndikojë edhe në punën e bizneseve.

Nga Shoqata e Bankave të Kosovës kanë thënë për RTK-në se vlera e kredive në raport me vitin 2021 është rritur për 16%.

Më Shumë

Kurti: Asgjë nuk i shërben paqes më shumë se anëtarësimi i Kosovës në BE dhe NATO

  Kryeministri i Kosovës njëherësh kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka marrë pjesë virtualisht në Internacionalen Socialiste. Kurti përmes një video-adresimi ka thënë se asgjë...

Nesër fillon Beerfest Kosova – 12 deri me 15 korrik

Ketë të premte (nesër) me datë 12 korrik fillon Beerfest Kosova dhe do të zgjas deri me 15 korrik. Gjatë 4 netëve sa zgjatë...

Lajmet e Fundit