-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 19 Janar, 2022

Rritja e rasteve me COVID-19, në javën e parë të janarit u konfirmuan 889 raste të reja

Java e parë e janarit 2022 ka shënuar rritje të rasteve të reja me coronavirus në vendin tonë. Vetëm gjatë kësaj jave në Kosovë janë konfirmuar 889 raste të reja me COVID-19.

Shifra më e lartë e infektimeve gjatë kësaj jave, u shënua dje ku u konfirmuan 264 raste të reja.

Më 01 janar 2022 u konfirmuan 47 raste të reja dhe 1 rast i vdekjes. Më 02 janar u konfirmuan 29 raste të reja dhe 0 vdekje, më 03 janar rezultuan pozitiv 38 qytetarë dhe raste të vdekjes nuk pati. Më 04 janar filloi dukshëm rritja e rasteve ku u konfirmuan 108 raste, më 05 janar u konfirmuan 107 raste, më 06 janar vazhdoi rritja e rasteve ku u konfirmuan 152 të tilla. Më 07 janar ishin 144 raste dhe dje më 08 janar 264 raste të tjera me COVID-19, shkruan Telegrafi.

Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, numri i rasteve aktive në vend është 1 mijë e 251.

Po ashtu gjatë kësaj jave është shënuar vetëm një rast i vdekjes më datën 1 janar 2022. Që nga rastet e para me COVID-19 në Kosovë, kanë vdekur 2991 persona.

Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi theksoi se numri në rritje i rasteve me COVID-19 mund të rris edhe numrin e pacientëve që kërkojnë trajtim spitalor, për çka të gjitha shërbimet duhet të jenë të gatshme.

Latifi ka kërkuar që klinikat e QKUK-së dhe institucionet e tjera shëndetësore të jenë të gatshme për t’u ballafaquar me çfarëdo zhvillimi të situatës epidemiologjike lidhur me COVID-19, ndërsa profesionistëve shëndetësor u kërkoi që të vaksinohen plotësisht, përfshirë edhe marrjen e dozës përforcuese të vaksinës kundër COVID-19.

Në 24 orët e fundit janë dhënë 2.877 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.690.659 doza të vaksinës. Deri më sot 789.306 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Kujtojmë se dhënia e dozës së tretë dhe dozës përforcuese të vaksinës kundër COVID-19 në Kosovë ka filluar të jepet në dhjetor të vitit të kaluar

Më Shumë

Dy të arrestuar në Suharekë për posedim të substancave narkotike

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy të dyshuar për posedim të 119.56 gram, substancave narkotike, të llojit marihuanë. Kjo ngjarje ka ndodhur...

Arrestohet një person i kërkuar për organizim të bixhozit në Prizren

Gjatë ditës së sotme Policia e Kosovës ka arrestuar një person, i cili ishte në kërkim me urdhëresë të lëshuar nga gjykata, shkruan Gazeta...

Ofendoi dhe pengoi zyrtarët policor, arrestohet i dyshuari nga Suhareka

Një person është arrestuar në Suharekë, pasi që i njëjti ka ofenduar dhe penguar zyrtarët policorë. “ Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që...

Haradinaj: Dokumentet e sjella në zyrat e OVL-UÇK-së ishin kurth e qëllimshme

Po vazhdon edhe të enjten e 13 janarit marrja në pyetje për të tretën ditë me radhë e Nasim Haradinajt nga ana e Prokurorit...

Mbi 300 gjoba në 24 orët e fundit për mosrespektim të ligjit anti-COVID

336 gjoba për mosrespektim të ligjit antiCOVID janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Janë shqiptuar edhe 1 mijë e 167 gjoba...

Djali rrah babain në Suharekë

Në komunën e Suharekës ditën e djeshme është raportuar se një person ka ushtruar dhunë ndaj babait të tij. Viktima është lajmëruar në polici I dyshuari...

NBA/ Nuk ka këndellje për kampionët, Lakers rikthehen te fitorja

Orët e hershme të mëngjesit të së martës (me kohën tonë lokale), u zhvilluan edhe gjashtë takime në ligën amerikane të basketbollit, NBA. Assesi të...

Arrestohet i dyshuari për posedim të marihuanës në Prizren

Policia në Prizren, ka arrestuar të dyshuarin për posedim të sasisë të substancës së dyshuar narkotike, e llojit  marihuanë në peshë 3.14 gram.  Lajmi është bërë...

Juventus, Allegri: Kampionati është rrugë e gjatë, Paulo lojtar i madh

Trajneri i Juventus-it, Massimiliano Allegri, ka folur në konferencën për shtyp para ndeshjes së të shtunës përballë Udinese-s. Livornezi ka prekur disa nga çështjet e...

Prokuroria e thërret Sali Berishën

Prokuroria e Tiranës ka thirrur sot paradite ish-kryeministrin Sali Berisha për të dhënë dëshminë e tij për ngjarjet e 8 janarit në selinë e...

Walker: Uroj që 2022 do të sjellë kujtime të epidemisë, plaga që preku Kosovën para janarit 1999

Ish-ambasadori William Walker, tha se në çdo vit të ceremonisë përkujtimore të masakrës së Reçakut, është rritur rëndësia e asaj që ndodhi dhe solli...

I dhanë fund sherrit, tani Stresi bën veprimin që nuk pritej për Noizyn

Rigels Rajku dhe Arkimend Lushaj, dy reperat e famshëm shqiptar të njohur gjerësisht si Noizy dhe Stresi kanë bërë gjiothmonë zhurmë në rrjet për...

Latifi takim me drejtorët e shkollave: Buxhetin për shkollat ta shpenzoni me kohë

Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, kryetari i komunës, Smajl Latifi dhe drejtori i Drejtorisë Komunale të Arsimit, Avni Morina, kanë...

Kryetari i Malishevës priti në takim pune ministrin Damka

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, ka pritur sot në takim pune, Ministrin e Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka, me të cilin...

Anwar harron Duan, shfaqet me një vajzë misterioze

Vetëm disa javë ndarjes nga këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ish-i dashur i saj, Anwar Hadid, teksa mbërriti në “The Nice Guy”...

Spitali i Prizrenit: 6 pacientë po trajtohen me Covid-19

Bazuar në raportet e datës 14 janar 2021 nga klinikat COVID-19 në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, në trajtim mjekësor janë 36 pacientë të...

Lajmet e Fundit