14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

SBASHK: Greva po mbahet në 99 për qind të shkollave

Shkolla-Klasa-bankaGreva në arsim po mbahet në shumicën e shkollave të Kosovës. Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj ka konfirmuar për “Zërin” se mësimdhënësit kanë hyrë në grevë, kurse në shkolla nuk ka nxënës. “Kemi marrë raportet e para dhe mund të them se 99 për qind e shkollave janë në grevë. Në shumicën e shkollave, mësimdhënësit janë në objekte shkollore, të dy ndërrimet janë bërë bashkë (mësimdhënësit) dhe do të rrinë deri në ora 12:00, kohë kjo kur greva do të shpallet e përfunduar”.

Jasharaj ka thënë se ka edhe shkolla që nuk i janë përgjigjur grevës, por sipas tij me këtë numër nuk mund të dëmtohet imazhi i grevës. Sipas raporteve që kanë arritur në SBASHK rreth 15 shkolla në komunën e Podujevës nuk kanë hyrë në grevë, si dhe në komunën e Therandës dy shkolla, po ashtu nuk i janë përgjigjur grevës.

Kreu i SBASHK-ut thotë se pas përfundimit të grevës do të mbahet një mbledhje e Këshillit Drejtues të SBASHK-ut, në të cilën do të vendoset për masat tjera sindikale deri në jetësimin e Kontratës Kolektive në arsim që është edhe kërkesa e mësimdhënësve grevistë. /Zëri/

Më Shumë

Gjendet i vdekur një person në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në banesën e tij. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur të enjten rreth orës 17:10,...

Nusja që mori 58 mijë euro për martesë tregon se çfarë i punojnë axhallarët

U bë virale martesa e vajzës së dëshmorit Besim Tiku, Ilirjana, pasi në ditën më të lumtur të jetës së saj, mori dhuratë nga...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit