18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Semestri, menza e konfikti, 50 për qind më lirë për studentët e UP-së

Provimi-pranus-per studentQeveria e Kosovës ka marrë vendim për zbritje të pagesës prej 50 për qind për studentet e universitetit publik për studimet bachelor dhe master.

E po ashtu edhe për zbritje të pagesës prej 50 për qind për studentet që ushqehen në menzë dhe për ata që jetojnë në konvikte.

Kryeministri Thaçi në mbledhjen e qeverisë pohoi se vendimi është marrë pas konsultimit me ministrin Buja dhe duke marrë parasysh nevojën për lehtësim dhe krijimin e kushteve sa më të mira për 60 mijë studentë të universitetit publik.

“Derisa kemi bërë rritje të pagave për profesorët, po bëjmë edhe zbritje prej 50 për qind për studente bechelor, master, menze dhe konvikte. Kjo zbritje do t’i ndihmojë studentët dhe familjet e tyre. Ky vendim hyn në fuqi nga maji i këtij viti”, tha ai.

Më Shumë

Durrësi qyteti më i nxehtë deri në 2040-ën, në mesin e tyre edhe Prizreni

Zyra e Bankës Botërore në Kosovë bën të ditur se nxehtësia ekstreme në qytetet e Ballkanit Perëndimor është përkeqësuar ndjeshëm dhe valët e të...

Mbi 1 mijë e 500 gjoba trafiku të shqiptuara për 24 orë në Kosovë

Policia e Kosovës ka shqiptuar një mijë e 516 gjoba trafiku në 24 orët e fundit. Ndërkaq, janë regjistruar edhe numri i përgjithshëm i aksidenteve...

Lajmet e Fundit