-0.2 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

Shakira do të dalë në gjyq për mashtrim tatimor

Gjykata spanjolle ka urdhëruar yllin e muzikës Shakira të dalë në gjyq për mashtrim tatimor.Këngëtarja kolumbiane, 45 vjeçe, ishte paralajmëruar se mund të dënohej deri në tetë vjet nëse shpallet fajtore për një mashtrim tatimor prej 12 milionë funtesh.

Pas mohimit të akuzave, Shakira tani do të dalë në gjyq për mashtrim tatimor, sipas AFP.

Këngëtarja Lie akuzohet se pretendon se jeton jashtë vendit dhe ka përdorur një strukturë ekzistuese komplekse korporative në det të hapur për të shmangur përmbushjen e detyrimeve të saj tatimore nga viti 2012 deri në 2014, pavarësisht se filloi një marrëdhënie me ish-mbrojtësin e Man United, Pique në 2011 dhe u transferua në Barcelonë.

Muajin e kaluar, prokurorët e shtetit spanjoll po kërkonin dënim të ashpër me burg nëse këngëtarja dënohej në gjyq.

Në korrik, nëna e dy fëmijëve me origjinë kolumbiane konfirmoi se kishte refuzuar një marrëveshje jashtë gjykatës që besohej se kishte përfshirë pranimin e keqbërjes pasi u akuzua për mashtrim të thesarit spanjoll gjatë një periudhe trevjeçare midis 2012 dhe 2014. .

Ajo u akuzua për gjashtë akuza të veçanta të mashtrimit tatimor që arrin në 14.5 milionë euro pas një hetimi të gjatë.

Këngëtarja, emri i plotë i së cilës është Shakira Isabel Mebarak Ripoll, ka vazhduar të mohojë akuzat dhe tha se “i beson pafajësisë së saj dhe zgjedh ta lërë çështjen në duart e ligjit”, në një deklaratë të bërë më 27 korrik.

Përveç një dënimi me tetë vjet burg, prokurorët e shtetit duan që Shakira të gjobitet me 23 milionë euro nëse ajo dënohet siç akuzohet gjatë gjyqit.

Aktakuza e prokurorisë i është dorëzuar një gjykate hetuese në Esplugues de Llobregat pranë Barcelonës, e cila po heton këngëtaren.

Artisti, më parë një banor tatimor në Bahamas, dyshohet se u regjistrua si rezident i plotë tatimor në Spanjë në vitin 2015.

Personat që kaluan më shumë se 183 ditë në një vit të caktuar kalendarik në Spanjë konsiderohen si banorë spanjollë për qëllime tatimore.

Më Shumë

Kim Kardashian thuhet se ndjehet e ‘neveritur’ nga Kanye Westi pas pretendimeve se reperi u tregoi stafit të Adidas foto intime të saj

Kim Kardashian thuhet se ndjehet e ‘neveritur’ nga pretendimet se ish-bashkëshorti i saj Kanye West u tregoi foto private të saj ish-punonjësve të tij,...

Prokuroria në Prizren po zbaton vendimin e KPK-së, kryen vetëm shërbimet esenciale

Prokuroria Themelore në Prizren, të enjten, ka filluar zbatimin e vendimit të Këshillit Prokurorial të Kosovës (KPK), andaj po kryen vetëm shërbimet esenciale konform...

Lajmet e Fundit