4.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

SHBA: Rusia ka shkelur traktatin e raketave bërthamore

BarackObama8-29Qeveria e Shteteve të Bashkuara e ka akuzuar Rusinë se ka kryer teste, që janë në kundërshtim me marrëveshjen atomike raketore të vitit 1987.

Marrëveshje dypalëshe ka ndaluar raketat me rreze të mesme që shkojnë në mes 500 deri në 3400 km.

Një zy rtar i lartë amerikan thotë se testimi i raketave ishte “një çështje shumë serioze të cilën ne jemi përpjekur për të trajtuar me Rusinë”.

“Ne inkurajojmë Rusinë për t`u kthy er në përputhje me dety rimet e tij sipas traktatit dhe për të eliminuar të gjitha sendet e ndaluara në një çështje të verifikueshme”, shtoi zy rtari.

Presidenti amerikan Barak Obama ka shkruar për udhëheqësin rus Vladimir Putin mbi këtë çështje, thonë zy rtarët.

Kjo është hera e parë që qeveria amerikane ka bërë akuzat e saj publike, edhe pse çështja ziejn prej vitesh raporton “BBC”.

Në janar, “New Y ork Times” njoftoi se zy rtarët e SHBA besonin Rusia kishte filluar testimin e raketave tokë, nisur që në vitin 2008.

Departamenti Amerikan i Shtetit kishte thënë në atë kohë se çështja ishte nën shqy rtim.

Traktati i 1987 vendos në qendër përpjekjen amerikano-ruse të kontrollit të armëve.

Marrëveshja u nënshkrua mes presidentëve Ronald Reagan dhe Mikhail Gorbaçov në vitet e fundit të Luftës së Ftohtë.

Më Shumë

Real Madrid-i synon ta rikthejë Diaz-in, por futbollisti e dëshiron Milan-in

Brahim Diaz me kënaqësi do ta zgjaste qëndrimin e tij në Milano nëse do të ishte e mundur, por klubi i tij mëmë, Real...

Dogana në Vërmicë zbulon rreth 30 mijë euro mjete monetare të padeklaruara

Njësit e doganës kanë arritur që të zbulojnë dhe parandalojnë futjen e mjeteve monetare në formë ilegale. Sot në orët e para të mëngjesit...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit