19.8 C
Prizren
E mërkurë, 23 Qershor, 2021

Shi e bubullima gjatë vikendit, parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Prsishtina Weather ka njoftuar për motin që pritet të mbajë gjatë këtyre ditëve në vend. Të shtunën pritet të jetë kryesisht me diell e shumë ngrohtë, derisa nga e diela pritet periudhë me mot jostabil, me shi e bubullima.

Ditën e diel sjell mot jostabil mbi vend, ku priten zhvillime të rrebesheve të shiut me bubullima.  Të hënën më freskët e priten edhe shtrëngata me shi.  Nga dita e martë, do të mbajë mot i ndryshueshëm, do të ketë edhe vransira dhe diell, për derisa rreth viseve malore mund të mbeten mundësi për zhvillime të rrebesheve të shiut me bubullima.

Indeksi i cilësisë së ajrit edhe do të mbetet përreth vlerave të pranueshme gjatë kësaj periudhe.

Indeksi i rrezeve UV do të jetë në vlera shumë të larta dhe të larta ditën e shtunë e diel, e në këto kushte preferohet ekspozim më minimal ndaj rrezeve të diellit orëve të mesditës.

5.06 – Shumë ngrohtë, kryesisht me diell.  Pasdite përreth relieveve zhvillime të vransirave, e më vonë në perëndim të vendit mundësi për ndonjë rrebesh të izoluar shiu me bubullima.

6.06 – Kryesisht me vransira.  Ditën priten zhvillime të rrebesheve të shiut me bubullima.

7.06 – Kryesisht me vransira.  Që nga mëngjesit priten kushte për zhvillime të shtrëngatave me shi.  Reshjet pritet të pushojnë gjatë mbrëmjes.

8.06 – Vransira dhe intervale me diell.  Pasdite përreth viseve malore mund të ketë rrebeshe shiu me bubullima.

9.06 – Vransira dhe intervale me diell, e orëve të pasdites përreth viseve malore me mundësi për rrebeshe shiu me bubullima.

Temperaturat e ajrit pësojnë rënie përreth vlerave mesatare nga dita e shtunë.  Minimalet luhaten nga 9C deri në 15C të hënën, e maksimalet zbresin nga 27C të shtunën deri në 21C të hënën.

Era do të fryj e lehtë nga perëndimi e jugperëndimi ditën e shtunë, e nga e diela edhe mesatare nga krahu verior 3-12m/s.

Shtypja atmosferike me tendencë të rritjes mbi vlera normale./Gazeta Express

Më Shumë

4 pacientë me Covid po trajtohen në Spitalin e Prizrenit

63 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në kuadër të klinikave dhe spitaleve në Kosovë. Nga këta 63 pacientë prej tyre 22 janë konfirmuar...

Mëkat

Prita ta derdhje leht' D A SH U R I N Ë n'qenien që mëkatonte pas ikjes tënde e si për dëshirë t'egove t'çmendura ashtu pa faj m'the se e kishe t'njohur brishtësinë e saj fshehur mallkueshëm...

“A je për me ba dashni?” Enca i përgjigjet fanses: Çdo ditë

Enca Haxhia ditën e djeshme bëri një status në ‘Instastory’ ku të gjithë fansat mund ta pyesnin dhe të shuanin kuriozitetin rreth jetës private...

Enca pranon ofertën për ta kaluar natën me para me një ndjekës, por ka një kusht

Këngëtarja, Enca Haxhia, është mjaftë aktive në rrjete sociale, ku vazhdimisht publikon fotografi e video nga jeta saj e përditshme. Madje, shpeshherë provokon imagjinatën...

Arrestohen dy person të kërkuar në Prizren

Dy persona janë arrestuar në Prizren. Ata kanë qenë të kërkuar nga organet e drejtësisë, transmeton “PrizrenPress”. ARRESTIM I PERSONIT TË KËRKUAR • Rr. Kaqaniku, Prizren 16.06.2021...

Burrat e famshëm që tradhëtuan gratë e tyre

1. Ben Affleck Shpejt pasi aktori dhe Jennifer Garner konfirmuan divorcin, nisën thashethemet se Ben kishte një histori me dadon e shtëpisë, e cila më...

Burimi Krasniqi është kandidati i LDK-së për kryetar të Rahovecit

Kandidati për kryetar të Rahovecit nga radhët e LDK-së do të jetë Burim Krasniqi. Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti përmes një postimi në Facebook ka...

Mot me diell, temperatura deri në 28 gradë

Gjatë këtyre dy ditëve vendi do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të rritur atmosferik. IHK njofton se kjo...

Gazeta franceze në vitin 1989: Reagimi i Kadaresë ndaj shkrimtarit serb mbi origjinën e shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja, Francë – 20 Qershor 2021 “Le Monde Diplomatique” ka botuar, në tetor të 1989, reagimin e shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare ndaj shkrimtarit...

E mbyti gruan me duart e tij/ Si tentoi piloti grek t’ja hidhte fajin grabitësve shqiptarë

Zbulimi i misterit të vrasjes makabre të 20-vjeçares britanike Caroline nga bashkëshorti i saj, piloti 32-vjeçar Charalambos Anagnostopoulos shkaktoi një tjetër tronditje në Greqi. Por...

Mbi një mijë e 700 gjoba trafiku u shqiptuan nga policia në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shqiptuar 1 mijë e 742 tiketa trafiku. Sipas statistikave të përgjithshme të policisë, janë shqiptuar shtatë...

Gjendet pa shenja jete një person në një motel të Prizrenit

Një person i gjinisë mashkullore është gjetur pa shenja jete në një motel (emër i njohur për redaksinë) në Prizren, dje në mesdite. Sinjali merr...

Xhaka: Njerëzit duan ta shkatërrojnë Zvicrën por kot e kanë

Granit Xhaka iu ka reaguar kritikëve dhe mediave zvicerane pas fitores shpresëdhënëse të Zvicrës 3-1 kundër Turqisë në ndeshjen e fundit grupore në “Euro...

Profesori amerikan: Kurti të mos e pranojë Asociacionin me kompetenca ekzekutive

Profesori në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben Meir, thotë se Asociacioni i komunave serbe me kompetenca ekzekutive është në dëm të Kosovës, prandaj...

Komuna e Prizrenit subvencionon fermerët me 329 krerë mëshqerra gravide

Komuna e Prizrenit subvencionon fermerët me 329 krerë mëshqerra gravide Kryetari i Komunws, Mythaer Haskuka tha se "një nga prioritetet e komunës sonë, është zhvillimi...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

65 pacientë janë duke u trajtuar në spitalet e përgjithshme dhe dy klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës.   Bazuar nga raportimet që kanë...

Lajmet e Fundit