22.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

S’ka shërbim të obligueshëm ushtarak

AgimCeku5-30Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Agim Çeku, një ditë pas marrjes së vendimit për shndërrimin e FSK-së në Forcën e Armatosur të Kosovës, thotë se nga 5 mijëpjesëtarë që do të ketë kjo Forcë, do të jenë edhe 2 mijë e 500 vende të reja pune.

3 mijëpjesëtarë do të jenë rezervë, të quajtura si Garda Kombëtare, e cila si mision të parë ka sigurinë e brendshme, por nuk do të ketë shërbim të obligueshëm ushtarak.

Në një intervistë për RTK1, Çeku thotë se trajnimet intensive për pjesëtarët vullnetarë do të zgjasin tre muaj, dhe kjo Gardë do të ketë shtrirje në çdo komunë në pesë qendra rajonale.

Ai thotë se do të angazhohen për të caktuar njerëzit e duhur në pozita të caktuara deri në fillimin zyrtarë edhe të FAK-ut dhe Ministrisë së Mbrojtjes, dhe ndryshimet kushtetuese pritet të zgjasin deri në vitin 2016.

Ekzistojnë kapacitetet fillestare për ushtri deklaron ministri Çeku,duke shtuar se prej Trupave Mbrojtëse të Kosovës janë bërë përgatitjet, dhe janë forcuar me FSK-në.

Më Shumë

Hapet sezoni i gjuetisë, me përjashtim të Rajonit të Prizrenit

Me datë 12 Shator 2022 Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka nxjerr vendimin për hapjen e sezonit të gjuetisë në Republikën e...

Vetëm pesë automjete i konvertuan targat në RKS që nga 1 shtatori

Vetëm nga një makinë i ka ndërruar targat e Serbisë në RKS, në pesë komuna që nga 1 shtatori kur ka nisur afati i...

Lajmet e Fundit