15.8 C
Prizren
E premte, 31 Maj, 2024

Sousa: Gjykata e posaçme, një hap më afër

Gjykata-qekiqiZëdhënësi i kryeprokurorit Clint Williamson, shefit të grupit për hetimin e pretendimeve të të dërguarit të Këshillit të Evropës, Dick Marty, për trafikim organesh në Kosovë, ka thënë se votimi në Kuvendin e Kosovës mbi misionin evropian për sundimin e ligjit, EULEX, dhe grupin e hetimeve, SITF, i mundëson procesit ligjor që të bëjë hetime të hollësishme.

“Jemi një hap më afër për ta zgjidhur këtë çështje një herë e përgjithmonë”, ka thënë Joao Sousa, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë.

“E nënvizojmë se jemi të vendosur të që kryejmë një hetim të paanshëm dhe të pavarur, që do ta zbulojë të vërtetën prapa pretendimeve serioze në raportin e KE-së, dhe për të ndjekur dëshmitë, kudo ku na çojnë”, ka thënë Sousa, duke rikujtuar se hetimet janë duke vazhduar dhe ato pritet të përfundojnë muajt e ardhshëm.

Më Shumë

Çmimet për toke në ‘Pazarin e Shqipërisë’ në Prizren

Ndodhët në Prizren, por kjo pjesë ndryshe quhet si ‘Pazari i Shqipërisë’. Për dallim nga tregjet tjera, çmimet në këtë vend janë për tokë. Derisa një...

Moti sot: Me diell dhe shi, temperaturat deri në 27 gradë celsius

Sot mbi Kosovë parashihet të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, vranësirat gjatë ditës parashihen të sjellin...

Lajmet e Fundit