8.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Supremja merr vendim për përsëritje të votimit me postë në Dragash

Gjykata Supreme ka dhënë vendim që të ripërsëritet votimi me postë në Komunën e Dragashit për raundin  e dytë të zgjedhjeve lokale.

Avokati i Partisë Demokratike të Kosovës, Faton Fetahu, për këtë vendim ka thënë se Supremja ka vendosur kështu “për shkak të cenimit të integritetit të zgjedhjeve dhe manipulimit të vullnetit politik të mërgatës, të urdhërohet votim i sërishëm për votimin me postë”.

“Vulën e instancës më të lartë gjyqësore në vend, sot e kanë marrë të gjitha pretendimet që kemi ngritur për organizimin, orkestrimin dhe manipulimin e procesit zgjedhor të votimit me postë për komunën e Dragashit”.

“Ashtu siç kishte konstatuar dhe vendosur me të drejtë PZAP, edhe Gjykata Supreme konfirmoi se vullneti i votuesve të mërgatës ishte cenuar në mënyrën më të rëndë, andaj edhe devijimi i rezultatit zgjedhor, respektivisht shkelja arbitrare e të drejtës së mërgatës për të votuar në mënyrë të fshehtë, të lirë e të barabartë, u vërtetua. Gjykata Supreme me këtë vendim po ashtu ka vendosur që për shkak të cenimit të integritetit të zgjedhjeve dhe manipulimit të vullnetit politik të mërgatës, të urdhërohet votim i sërishëm për votimin me postë”.

“Në cilësi të përfaqësuesit të autorizuar të z. Shaban Shabani, kandidat për kryetar i komunës së Dragashit, konsiderojmë se edhe ky vendim, përbën drejtësi për bashkëqytetarët tanë të Dragashit”,ka thënë Fetahu.

Më Shumë

Vetëvendosjes në Prizren kërkon mbledhje të jashtëzakonshme për faljen deri në 100 euro të tatimit në pronë

Grupi i Kuvendarëve i Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren, ka paralajmëruar se do të dorëzojë kërkesën për mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme, për faljen...

Kritikuan Putinin dhe luftën në Ukrainë, arrestohet çifti në një restorant në Rusi – i raportoi një kamarier që dëgjoi bisedën e tyre

Është publikuar videoja e arrestimit të një çifti rus, pasi që folën kundër luftës në Ukrainë dhe presidentit rus Vladimir Putin derisa kishin shkuar...

Lajmet e Fundit