8.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

Temperatura deri në 38 gradë celsius

Prishtina Weather ka njoftuar se gjatë fundjavës do të ketë mot shumë të nxehtë, dhe se në disa vende temperaturat të dielën do të arrijnë deri në 38 Gradë Celcius. Por, janë paralajmëruar edhe rrebeshe shiu.

E kryesisht me diell parashihet moti edhe në ditët e para të javës së parë të gushtit, mbetet shumë nxehtë, por me temperatura pak më të ulëta. Ditën e hënë përreth viseve malore priten mundësi për ndonjë rrebesh shiu.

Indeksi i cilësisë së ajrit mbetet përreth vlerave të pranueshme, orëve të pasdites, me rritjen e koncentrimit të ozonit sipërfaqësor mund të kaloj edhe në vlera mesatare, e vende-vende shkurtimisht edhe në të dobëta.  Pluhuri saharian mbetet prezent në ajër, që mund të shtyjë indeksin të kaloj në vlera mesatare.

Gjatë këtyre ditëve kryesisht me intervale më të gjata me diell dhe vapë, indeksi i rrezeve UV do të jetë  në vlera shumë të larta, prandaj në këto raste preferohet t’i ikim qëndrimit më të gjatë në diell nga ora 10 deri 16.

31.07 – Kryesisht me diell dhe shumë nxehtë. Vonë në mbrëmje nuk përjashohen mundësi për ndonjë rrebesh të shkurtë shiu përreth viseve malore.

1.08 – Shumë nxehtë dhe kryesisht me diell, e gjatë ditës edhe me vransira kalimtare.

2.08 – Shumë nxehtë, kryesisht me diell, gjatë ditës edhe me erë. Rreth viseve malore mundësi për ndonjë rrebeshe të shkurtë shiu.

3.08 – Kryesisht me diell dhe shumë nxehtë.

4.08 – Shumë nxehtë e kryesisht me diell.

Temperaturat minimale do të luhaten nga 16C deri 20C, e maksimalet luhaten nga 36C deri në 38C, e ditën e martë mund të zbres lehtë deri në 34C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare kryesisht nga jugperëndimi e perëndimi 3-13m/s, ditën e hënë edhe mesatarisht e fuqishme me hove deri në 15m/s.

Shtypja atmosferike me tendencë të rënies së lehtë nën vlera normale.

Më Shumë

Zafir Berisha hap fushatën zgjedhore para Memorialit të Dëshmorëve

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit, Zafir Berisha, dhe kandidatët për Kuvendin e Prizrenit, në përputhje me manualin për mbrojtje nga COVID-19, hapën...

Aksident në Prizren, ka të lënduar rëndë

Një aksident trafiku  i rëndë ka ndodhur para disa minutash në rrugën Prizren-Reqan. Sipas informacioneve, nga ky aksident kanë mbetur disa persona të lënduar rëndë. Të...

Sot fillon fushata zgjedhore

Sot më 16 shtator në Kosovë fillon zyrtarisht fushata e partive politike për zgjedhjet lokale 2021. Pavarësisht rrethanave të krijuara nga COVID 19, fushata...

Haradinaj në Suharekë: Bali Muharremaj, adresë e dëshmuar

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes një video deklarate nga Suhareka, ka thënë se Bali Muharremaj është adresa e dëshmuar...

Fluksi në pikat kufitare, pritje vetëm në Vërmicë

Pas orës 22:00, me përjashtim të Vërmicës, nuk ka kolona të automjeteve në pikat e vendkalimeve kufitare në Kosovë. Pritjet për të hyrë në Vërmicë...

Haskuka viziton kandidaten për asambliste, Dafina Alishani

Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëkohësisht kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja VETEVËNDOSJE!, Mytaher Haskuka vizitoi kandidaten për asambliste Dafina Alishani dhe familjen...

Kadare uron gruan e jetës!

Dikur, studentja bukuroshe e dashuruar me shkrimtarin e ri. Helena Kadare – bashkëshortja fatlume e autorit më të madh bashkohor të letrave shqipe, feston...

Muharremaj vendos që veturën zyrtare mos ta përdorë për fushatë zgjedhore

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, ka vendosur që automjetin zyrtar mos ta përdor më pas përfundimit të orarit të punës. Ndonëse i takon me kompetencë...

Zafir Berisha: Hapësirat publike do t’i kthehen qytetarëve

Kandidati i Nismës për kryetar të Prizrenit, Zafir Berisha, në kuadër të fushatës zgjedhore, ka vizituar lagjen “Ortakoll” të qytetit. Ai, ka premtuar se hapësirat...

Parashikimi i motit për sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, njofton se të mërkurën do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe vende-vende me riga lokale shiu. Po në këtë ditë...

Haskuka nuk startoi në dy zotime

122 projekte që u premtuan nga kryetarët aktual të komunave mbetën të pa realizuara. Për to sipas raportit të monitorimit të Institutit GAP, as...

Goditet për vdekje këmbësorja në Prizren, policia kërkon ndihmë për ta identifikuar

Policia e Kosovës po kërkon ndihmë nga qytetarët për të identifikuar viktimën që mbrëmjen e së dielës mbeti e vdekur nga një aksident trafiku...

COVID-19: Dhjetë të vdekur dhe 173 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se nga 5.798 testime, 173 qytetarë kanë rezultuar...

Dy burra nga Malisheva rrahin gratë e tyre

Policia e Kosovës ka njoftuar për dy raste të dhunës në familje në Malishevë, raporton PrizrenPress Sipas raportit policor këto raste kanë ndodhur në 24...

Dy persona në Prizren rrahin një tjetër

Dy persona në Prizren, të mërkurën rreth orës 16:10, kanë rrahur një tjetër pas një mosmarrëveshjeje të mëhershme, raporton PrizrenPress Siç bëhet e ditur nga...

Votohet qeveria “Rama 3”

Me 77 vota pro, 53 kundër dhe 1 abstenim, Kuvendi miratoi qeverinë “Rama 3”. Pas një seance maratonë që zgjati deri në orën 6:40...

Lajmet e Fundit