22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Thaçi: Kosova nuk do të mbetet viktimë e të kaluarës

Thaci7-03Kryeministri, Hashim Thaçi, e ka bërë të qartë se Kosova nuk do të mbetet viktimë e të kaluarës dhe nuk do të merret më me armikun e të kaluarës.

“Sot, Kosova është një vend i pavarur dhe ka një synim të qartë: Integrimin në BE dhe në NATO… Vizioni ynë është që Kosova në të ardhmen e afërt të ketë edhe ulësen e saj si shtet i pavarur në OKB”, deklaroi Thaçi për Al Xhazira.

Kryeministri i Kosovës shtoi se do të ketë probleme në implementimin e mëtutjeshëm të marrëveshjes, por i quajti iluzione teoritë për ndarjen e Kosovës apo për një “Republika Srpska” në Veri, pasi beson se marrëveshja është funksionale dhe garanton integritetin territorial të Kosovës.

Më Shumë

Tërnava uron Kurban Bajramin, lutet për stabilitet në Kosovë e për paqe në Palestinë dhe Ukrainë

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, i është drejtuar besimtarëve myslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit, ku bëri thirrje për paqe në vend...

Litani e këputur nga rrufetë

Enver Sulaj Në qiellin me re Harta duket e copëtuar Si rrëfimi i harruar. Ulpianë, Ta pashë shtatin e lashtë Gurët si gjurmë loti e litani e këputur nga rrufetë. Kur t'i...

Lajmet e Fundit