26.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Tradita e kultivimit të rrushit në Rahovec e vështirë, të rinjtë nuk e duan këtë punë

Periudha e vjeljes së rrushit në Rahovec, krijojnë një atmosferë tejet të mirë e ku shoqërohet me shumë aktivitete përcjellëse, të cilat janë të frymëzuara nga rrushi i këtij rajoni e që kultivohet me shumë dashuri, shkruan arbresh.info.

Gëzim Durguti, fermerë dhe pronarë i pesë hektarë tokë me vreshta për arbresh.info na tregon fillimin e vjeljes se rrushit dhe përfundimit.

“Vjelja e rrushit fillon në fillim të tetorit dhe përfundon në fund të nëntorit, dhe i gjithë rrushi shkon sipas klasës, pasi që nuk është e njëjtë, disa vjelët ma herët dhe rrushi i verës që vjelët më vonë”, tha ai.

Durguti tregon me nostalgji historinë e familjes së tij e punën që ai e bënë për vite me radhë.

“Kjo për neve është pasion, në Rahovec me jetu e me i thanë dikujt që skam vreshta është pak absurde. E kjo në familjen tonë është me dekada që nuk di as unë vetë me të tregu. Na i posedojmë pesë hektarë për momentin, edhe pse ka shumë vështirësi, ne kemi vullnet me e punu”, tha ai.

Durguti tregon se këtu kultivohet rrushi i verës dhe rrushi i tryezës, të cilët përdorën për raki dhe verë.

“Ky rrush është rrush kabarne thirret është rrush i verës, një nga më të mirët”.

E rrushi i tryezës i njohur më shumë për raki ka disa cilësi të cilat Durguti i përmend për ne.

“Është rrush tryze, muskat italian, është një varietet shumë i mirë. Periudha e vjeljes së këtij rrushi ka qenë këto dy javët e para të tetorit dhe varet nga territori ku është i mbjellë. Në vendet më të larta është vjelë më herët sepse është pjekur më herët, e këto vendet që janë poshtë si ne tash është koha tash. Ky rrush përveç kësaj nuk mund me pas, mundet me kanë më i gjelbër pak. Nga ky rrush mund të bëhet vera, rakia, reçeli. Ajo çka është me rendësi është se me këtë lloj të rrushit nuk paguhet me ba rakin sepse është shumë i shtrejt, pasi që kilja e këtij në Pazar apo diku me ble është 0.80 cent, ose 0.90 cent, ndërsa fermerët që e marojnë verën nuk kanë llogari prej këtij rrushi me maru verë”, tha ai.

E një nga punëtorët të cilët ishin duke bërë vjeljen e rrushit Isuf Krasniqi për arbresh.info tha se ai me këtë punë mban familjen dhe se e punon për 10 vite.

“Me vjeljen e rrushit merremi qe 10 vite, po më pëlqen kjo që e bëjë. Për me mbajt familjen merr më shumë me bujqësi. Kur vjelët rrushi është sukses i joni sepse kur të ndahen të kënaqur pronarët me vjelje edhe ne jemi të kënaqur”, tha ai.

Për të vjelë rrushin në këto vreshta duhet të ketë një fuqi punëtore e që sipas Durgutit në këtë kohë është bërë problem pasi që të rinjtë më nuk janë të interesuar të bëjnë këtë punë.

“Me punëtorë është pak problem tash sepse shumica e të rinjve ka ikur jashtë, por që duhet të ballafaqohemi me patjetër, sepse rrushin nuk mund me nejt, sot këtu janë duke punuar 18 punëtorë. “Unë si fermerë kur kam dërguar në Mal të Zi rrush kam pasur përfitime shumë më të mëdha ndërsa ktu në Kosovë jo, dhe nuk po i bëjë fajtorë asnjë, se vetëm vjeljën me ba edhe kitën kjo sasi e hanë, sepse sot unë i kam 18 punëtorë dhe më së shumti që munden me i vjel janë 8 mijë killa, ndërkaq secili nga ta ditën e kanë 30 euro”, tha ai.

E një gjë tjetër që ndikon në këtë kohë pa dyshim që është edhe moti jo i përshtatshëm.

“Prishja e kohës pengon shumë pasi që esenca është tek podrumet që marrin, sepse nuk janë të gjitha ato që marrin rrushin, me dashtë e merr me dashtë se merr nuk e ka obligim”, tha ai.
Mungesa e përkrahjes institucionale vërehet edhe në Rahovec.

Durguti tha se nuk kanë përkrahje nga komuna e as Ministria e Bujqësisë, dhe se kërkesa e tij ishte që bujqësia të përkrahet jo vetëm më fjalë por edhe me vepra.

“Përkrahje nga komuna nuk kemi aqë shumë, pasi që subvencionet asnjë njeri nuk e di saktë a do ti marr apo jo të gjithë jemi tu jetu si në ajër. Kërkesa ime si fermerë është pak ma shumë përkrahje për bujqësi jo vetëm nëpër media por me punë” , tha ai.

Kujtojmë që vjelja e rrushit në Rahovec për çdo vit përcjellët edhe me festën e vjeljes “HardhFest”, që organizohet që nga viti 2001./arbresh.info/

Më Shumë

“Sekret” dështimi i Shqipërisë për kualifikim në finalen e “Eurovizion”

Shqipëria këtë vit me këngëtaren Ronela Hajati dhe këngën e saj “Sekret”, dështoi të kualifikohet në natën finalen e “Eurosongut”. Ajo këndoi e para në...

Kryetarja e Gjykatës së Prizrenit pret në takim përfaqësues nga Oda e Avokatëve të Kosovës

Kryetarja e Gjykatës Themelore në Prizren, Shpresa Emra ka mbajtur takim me Kryetarin e Degës Regjionale të Prizrenit të Odës së Avokatëve të Kosovës,...

Sulmohet zyrtarja e Drejtorisë së Urbanizimit në Suharekë

Një rast i rrahjed ka ndodhur  në objektin e komunës sëSuharekës, ku është sulmuar një zyrtare e Drejtorisë së Urbanizimit. Sinjali mëson se i dyshuari...

I bllokuar në Prizren, Sakibi ëndërron Bosnjën

Sakib Ademoviq ka 28 vjet që jeton në afërsi të Prizrenit, por vazhdimisht e ëndërron vendlindjen e tij, Gornja Vërsinjën, që gjendet në afëri...

‘Jetoj me tre burra në shtëpi’/ Çiljeta bën rrëfimin e pazakontë

Këngëtarja e njohur, Çiljeta Xhilaga, ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Goca dhe Gra” ka bërë një rrëfim ndryshe për familjen e saj. Ajo ka...

Si të dalësh i fituar në çdo debat, sipas metodës së Gandit

Jeta e Mahatma Gandit është plot me histori dhe anekdota rreth konfrontimeve që përfundojnë duke çliruar doza të mëdha mençurie. Në fakt, ky njeri mori...

Mësimdhënësit në grevë njëorëshe

Ka nisur greva njëorëshe në të gjitha institucionet arsimore në vend. Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës të Kosovës, Rrahman Jashari...

Rahovecasja e lajmëron burrin në polici për armëmbajtje pa leje

Një grua në Rahovec ka raportuar në polici se bashkëshorti i saj posedon armë. Pas kësaj, organet e rendit njoftojnë se nga shtëpia e të...

Personi me probleme psikike ia vë flakën një veture në Malishevë

Një person në Malishevë u arrestua nga policia pasi dyshohet se ia kishte vënë flakën një veture e cila ka qenë e vendosur në...

Konjufca nderon Ukshin Hotin dhe të rënët për lirinë e Kosovës

Sot po bëhen 23 vjet kur forcat shtetërore serbe e zhduken patriotin dhe veprimtarin e shquar, intelektualin Ukshin Hoti. Ky është një krim i madh,...

Edhe sot nxehtë, temperaturat shkojnë deri në 27 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot në vendin tonë do të mbajë mot kryesisht me diell dhe pjesërisht i vranët. Sipas IHMK-së, Riga...

Prizren/ Shpresa Emra pret në takim kryeprokurorin Admir Shala

Kryetaren e Gjykatës Themelore në Prizren, Shpresa Emra, sot e kanë vizituar kryeprokurori Admir Shala, zëvendës kryprokurorja Ariana Shajkovci, si dhe prokurorët Ervehe Gashi...

Kurti viziton kompaninë LinkedIn në SHBA, i fton të investojnë në Kosovë

Kryeministri Albin Kurti, i cili po qëndron në SHBA, ka vizituar kompaninë e njohur LinkedIn. Gjatë takimit me bordin drejtues të kësaj platforme online, Kurti...

“Paradoksale”, Totaj thotë se e vizituan 12 ambasadorë, por askush nga Qeveria Kurti

Shumë urime dhe vizita patën pas fitores në Prizren, tha sot kryetari i kësaj komune, Shaqir Totaj. Totaj në Frontal të T7 tha se për...

Postës së Kosovës lëshoi në qarkullim Pullat postare “Evropa 2022 – Tregime dhe Mite”

Me rastin e Ditës së Evropës, Filatelia e Postës së Kosovës lëshoi në qarkullim të rregullt emisionin e pullave postare të titulluar “Evropa 2022...

Abrashi i VV-së: Vendimi për pagën minimale është i mirë, mund të ndryshohet në të ardhmen

Deputeti i VV-së, Artan Abrashi, gjatë seancës që po mbahet për rritjen e pagës minimale në Kuvendini  Kosovës, ka thënë se vendimi momental për...

Lajmet e Fundit