-2.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Janar, 2021

Vaksina anti-Covid, a do të mbetet ndonjë shtet pa e marrë?

Nga Alice Cuddy, BBC

Ekspertët e shëndetit kanë deklaruar se zgjidhja e vetme për pandeminë e koronavirusit është një zgjidhje e përbashkët globale.

Deri më tani janë raportuar mbi 55 milion raste me koronavirus në të gjithë botën dhe më shumë se 1.3 milion viktima.  Shpresa e vetme është një vaksinë. Por ka pasur shqetësime se kombet më të varfra mund të mos kenë qasje në vaksina.

Rezultatet e hershme kanë treguar se të paktën dy vaksina janë shumë efektive, disa vaksina të tjera janë në provat e fundit dhe shumë prej tyre janë në fazën e zhvillimit.

Asnjë nga këto vaksina nuk është aprovuar ende, por kjo nuk i ka ndaluar vendet të blejnë doza paraprakisht.

Një qendër kryesore kërkimore në SHBA – Universiteti Duke në Karolinën e Veriut ka vlerësuar  se 6.4 miliardë doza vaksinash të mundshme janë blerë tashmë dhe 3.2 miliardë të tjera janë ende në fazën e negociatave.

Sa duhet të presim  për një vaksinë ?

Kush paguan më shumë në fazën e  hershme të prodhimit  do të jetë ndër vendet e para që do të vaksinohet. Dhe studimi i Dukës zbuloi se “shumica dërrmuese” e dozave të vaksinave që janë blerë deri më tani janë për vendet me të ardhura të larta.

Disa vende me të ardhura të mesme me kapacitet prodhues janë gjithashtu në gjendje të negociojnë për marrëveshje të mëdha  si pjesë e marrëveshjeve të prodhimit.

Instituti i Indisë, për shembull, është zotuar të mbajë gjysmën e të gjitha dozave që prodhon brenda vendit  të saj. Ndërkohë, Indonezia është në partneritet me zhvilluesit kinezë të vaksinave dhe Brazili është  në partneritet Universitetin e  Oksfordit dhe kompania farmaceutike AstraZeneca.

Indi, BE, SHBA, Kanada dhe  Britani janë ndër vendet që kanë rezervuar më shumë doza, sipas të dhënave të fundit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH)  tha për BBC se “është e kuptueshme që udhëheqësit duan të mbrojnë fillimisht qytetarët e tyre- por përgjigja ndaj kësaj pandemie globale duhet të jetë kolektive”.

Shpërndarja e kufizuar e vaksinave në botë

Andrea Taylor, i cili ka udhëhequr analizën e Duke, tha se kombinimi i marrëveshjeve të blerjes paraprake dhe kufijve në numrin e dozave që mund të prodhohen në dy vitet e ardhshme do të thotë “ne po hasim një skenar ku vendet e pasura do të kenë qasje te vaksinat dhe vendet e varfra nuk kanë gjasa të kenë qasje ”

Ekspertët kanë deklaruar se nuk e dimë akoma se sa vaksina mund të jenë të disponueshme. Pfizer  shpreson të prodhojë deri në 50 milion doza deri në fund të vitit 2020 dhe deri në 1.3 miliardë doza në 2021. Çdo person ka nevojë për dy doza.

Sidoqoftë, Moderna ka treguar rezultate të ngjashme premtuese.

Vaksina Moderna kërkon të ruhet në temperatura më të ulëta, gjë që ka qenë shqetësuese për vendet e varfra, veçanërisht në zonat e ngrohta, dhe ato me zona të largëta dhe energji elektrike të kufizuar.

Plani i ri i shpërndarjes së vaksinave

Sigurisht që pabarazia në shëndetin global nuk është asgjë e re. OBSH vlerëson se gati 20 milion fëmijë nuk kanë mundësi të vaksinohen çdo vit.

Hulumtimet tregojnë se gjatë pandemisë së “gripit të derrit” 2009 furnizimi i vaksinave u dominua nga marrëveshjet e blerjes paraprake me shtetet e pasura.

Covax  kërkon të sigurojë një shpërndarje të drejtë të vaksinave të ardhshme të koronavirusit.

Nisma e përbashkët – midis aleancës së vaksinave Gavi, OBSH-së dhe Koalicionit për Inovacione të Gatishmërisë Epidemike (CEPI) – synon të sigurojë mjaftueshëm vaksina për vendet pjesëmarrëse për të paktën 20% të popullsisë së tyre.

Programi është hartuar në mënyrë që vendet e pasura të blejnë vaksina të mundshme dhe të ndihmojnë në financimin e vendeve të  varfra. Deri më tani, janë  përfshira 186 vende.

Gavi thotë se ka tejkaluar një objektiv fillestar të mbledhjes së më shumë se 2 miliardë dollarëve për të blerë dhe shpërndarë vaksina midis 92 vendeve që nuk do të ishin në gjendje t’i siguronin ato, transmeton abcnews.al

Covax tashmë ka siguruar marrëveshje paraprake të blerjes të qindra miliona doza të vaksinave të mundshme që do të shpërndahen në mënyrë të barabartë midis vendeve. AstraZeneca, e cila po zhvillon një vaksinë me Universitetin e Oksfordit, është pjesë e nismës.

CEO Pascal Soriot thotë se “objektivi i kompanisë është që çdo vend në botë të ketë qasje pak a shumë në të njëjtën kohë”.

Pfizer nuk është regjistruar në Covax por ka deklaruar për BBC-në se është në diskutime të vazhdueshme.

Vendet që kanë bërë marrëveshje të vaksinave

Janë ngritur disa gjithashtu për faktin se disa nënshkrues të Covax, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe Kanada, po negociojnë me kompanitë farmaceutike.

Grupet përfshirë Amnesty International dhe Oxfam kanë deklaruar se duhet bërë më shumë për të siguruar qasje globale në vaksinat e ardhshme. Ata kanë nxitur kompanitë farmaceutike që të ndajnë informacionin përmes OBSH-së.

“Asnjë kompani e vetme nuk mund të furnizojë mjaftueshëm, dhe nëse nuk trajtojmë problemin me furnizimin, ne do të kemi vende të pasura që konkurrojnë me vendet e varfra dhe vendet e pasura gjithmonë do të fitojnë,” tha këshilltarja e politikave shëndetësore të Oxfam Anna Marriott.

“Të gjithë prodhuesit e vaksinave dhe korporatat farmaceutike duhet  të angazhohen së bashku në mënyrë që të mund të rrisim prodhimin, por askush nuk ka rënë dakort për diçka të tillë.”

Ndërsa shkalla e rasteve, viktimave dhe kufizimeve ndryshon në vende të ndryshme, OBSH-ja ka deklaruar se çdo vaksinë duhet të jetë në dispozicion në të gjitha vendet për të luftuar virusin.

“Me një virus i cili është shumë ngjitës dhe në një botë të globalizuar, asnjë vend nuk do të jetë i sigurt nga pasojat e pandemisë derisa të mbrohen të gjitha vendet.”/abcnews.al

- Advertisement -

Më Shumë

Limaj në Prizren: Me fitoren tonë, fiton zëri dhe vlera e UÇK-së

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vizituar sot banorët e disa fshatrave të Prizrenit. Limaj ka kërkuar mbështetjen e qytetarëve, duke thënë se me...

Xhavit Ukaj mbetet jashtë garës

Xhavit Ukaj, i cili u bë i njohur pas zënkës me Vjosa Osmanin, ka mbetur jashtë garës zgjedhore. Kështu ka mësuar Gazeta Blic nga burime...

ATK, së shpejti edhe me një shërbim të ri elektronik

Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar se së shpejti do të ofrojë edhe një shërbim të ri elektronik, ku përmes Sistemit Elektronik EDI do...

Banorët e fshatit Damjan të Hasit, ua ndalojnë vizitat politikanëve gjatë fushatës

Banorët e lagjes Marosh të fshatit Damjan tw Hasit  në Komunën e Gjakovës, kanë marrë një vendim jo të zakonshëm. Ata kanë vendosur të ndalojnë...

Gjashtë të vdekur dhe 320 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Gjashtë persona kanë vdekur dhe 320 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Gjatë 24 orëve të fundit,...

Prishtina e trimëruar synon ta ndalë serinë e Yllit

Pas fitores ndaj Rahovecit vikendin e shkuar, skuadrën e Sigal Prishtinës e pret një përballje e vështirë në kuadër të xhiros së 18-të të...

Katër ministra në Qeverinë e Zimbabvesë vdiqën nga koronavirusi

Katër ministra në Qeverinë e Zimbabvesë kanë vdekur nga koronavirusi, tre prej tyre në dy javët e fundit, gjë që tregon një përhapje të...

Zhduket një vajzë në Prizren, rasti lajmërohet nga babai

Është zhdukur një vajzë në Prizren. Rasti është lajmëruar nga babai. ”Ankuesi ka raportuar se vajza e tij viktima femër kosovare është larguar nga shtëpia dhe...

Berisha: Pas luftës, u ktheva në Kosovë për ta rindërtuar shtëpinë e familjes

Valon Berisha, futbollist i Kombëtares së Kosovës ka folur sot për mediat në Francë, “sofoot”. Kosovari e nisi me një superdeklaratë: “Pas luftës, u ktheva...

Drejtësia poetike si dashuri

Nga Lirak Karjagdiu Një ndër poezitë e tij më të njohura me titullin: “Drejtësia si dashuri”, më së miri simbolizon idenë e drejtësisë në situata...

PDK-ja në Prizren: Nezir Çoçaj ishte luftëtar i dalluar i UÇK-së

Partia Demokratike e Kosovës në Prizren i ka dalë në mbrojtje kandidatit për deputet, Nezir Çoçajt, i cili është ftuar nga Gjykata Speciale. “Nezir Çoçaj,...

Prizren, shtyhet përsëri gjykimi ndaj dy të akuzuarve për sulm në një tubim elektoral të AAK-së në vitin 2017

Ka dështuar përsëri gjykimi ndaj të pandehurve Mixhid Sedolli dhe Sulë Dakaj të cilit po akuzohen për sulm në një tubim elektoral të Aleancës...

Conte mund të përballet me një dënim të gjatë pas përjashtimit me të kuq dhe përplasjes me gjyqtarin në tunel

Trajneri i Interit, Antonio Conte thuhet se mund të përballet me një ndalim të gjatë pasi ‘pothuajse u përplas fizikisht’ me gjyqtarin Fabio Maresca...

Golden Eagle Ylli ndal hovin e Trepçës, e mposht në “Minatori”

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore ndaj Trepçës në udhëtim me rezultat 72:78 (19:25, 23:12, 21:17, 9:24), në kuadër të javës së 17-të në...

12 kandidatë të Nismës mbesin jashtë listës për deputetë

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ka vendosur për ankesën e Nismës Socialdemokrate për moscertifikimin e listës zgjedhore të saj. Sipas vendimit të PZAP-së,...

Aksident mes dy veturave në Prizren, shoferët bëhen për spital

Një aksident trafiku ka ndodhur mbrëmë rreth orës 19:00 mes dy veturave në rrugën “Ismail Kryeziu”, ku deri te aksidenti dyshohet se ka ardhur...

Lajmet e Fundit