17.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Vazhdimi i dialogut varet nga zbatimi i Marrëveshjes së 19 prillit

Thaci, Ashton, Dacic ne brukselE ardhmja e dialogut dhe Marrëveshjes së 19 prillit do të varen nga dinamika e zbatimit të pikave që kanë të bëjnë me largimin e plotë të strukturave ilegale të Serbisë, funksionimin e Asociacionit të Komunave Serbe sipas ligjeve të Kosovës, marrëveshja për gjykatat në veri, si dhe zbatimi i marrëveshjes së arritur në dialogun teknik
Me gjithë ngecjet në implementim të marrëveshjeve, Qeveria e Kosovës pret që formati i takimeve në nivelin politik mes Kosovës dhe Serbisë të mbetet i njëjti edhe pas përfundimit të zgjedhjeve në Serbi – shkruan Koha Ditore.

Derisa të krijohet qeveria e re në Serbi, nuk do të ketë edhe një takim të radhës mes kryeministrave Thaçi e Daçiq, kanë bërë të ditur zyrtarë të Qeverisë së Kosovës. Ndërsa shumë pika të marrëveshjes së 19 prillit, të cilat tanimë do duhej të ishin përmbushur, kanë ngecur për shkak të refuzimit të Serbisë që t’i zbatojë ato.

Megjithë ngecjet, zyrtarë të Qeverisë së Kosovës vazhdojnë të deklarohen publikisht se zbatimi i Marrëveshjes së 19 prillit po vazhdon dhe se rezultatet janë të prekshme. Bekim Çollaku, këshilltar i lartë i kryeministrit Thaçi ka thënë se integrimi i pjesëtarëve të MUP-it është në fazën përfundimtare.

Më Shumë

Punime në rrjet nga KEDS, në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës në Prizren

Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet: 24.09.2022 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit 1. TS 35/10 kV Pirana do të ndërprehet:     Dalja 10 kV Komuna Mamushe (kodi:...

Çfarë kërkesa ka SBASHK-u për qeverinë në letrën e drejtuar Avokatit të Popullit?

Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencës ka thënë se pajtohet me një rritje prej mbi 10 për qind të pagës për mësimdhënësit. Kështu shkruan...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit