34.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

Vdes tenori i famshëm Spas Wenkoff

SpasWenkoff-tenorNjë prej tenorëve më të shquar të artit lirik të viteve ’70-’80, austriaku me origjinë bullgare, Spas Wenkoff, vdiq në moshën 84 vjeçare në rezidencën e tij në Bad Ischl, njoftoi sot një komunikatë e Operës së Vjenës.

I lindur më 23 shtator 1928 në Veliko Tarnovo të Bullgarisë, Spas Wenkoff filloi karrierën e tij të tenorit si këngëtar operetash gjatë viteve ’50 përpara se të fillonte punën në Operën e Dresdenit në ish-Republikën Demokratike të Gjermanisë në vitin 1975.

Ai u imponua ndërkombëtarisht në rolin e Tristanit, një prej roleve të tij të shumta nga operat e kompozitorit gjerman, Wagner.

Më pas ai u angazhua në festivalin vagnerian të Bajernit në Bavari, në Operën Metropolitane të Nju Jorkut, në Operat e Berlinit dhe Mynihut dhe, në fund, në Operën e Vjenës ku ai debutoi në vitin 1977 në rolin e Maksit në operën “Freischütz” të kompozitorit Carl-Maria von Weber. Dalja e tij e fundit në skenë ishte në Operën e Vjenës në 11 janar 1991.

Më Shumë

Gruaja në Prizren pret venat pasi u grind me bashkëshortin që s’e la të shkojë te motra e saj

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të dielën në Prizren, ku një grua ka tentuar t’i japë fund jetës së saj. Burimet e Gazetës Sinjali...

Serie A, pas 51 vitesh asnjë barazim në debutim

Për të katërtën herë në historinë e kampionatit italian, shenja X mungon në ndeshjet e javës së parë, të gjitha më të mirat e...

Lajmet e Fundit