16.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

Vdes tenori i famshëm Spas Wenkoff

SpasWenkoff-tenorNjë prej tenorëve më të shquar të artit lirik të viteve ’70-’80, austriaku me origjinë bullgare, Spas Wenkoff, vdiq në moshën 84 vjeçare në rezidencën e tij në Bad Ischl, njoftoi sot një komunikatë e Operës së Vjenës.

I lindur më 23 shtator 1928 në Veliko Tarnovo të Bullgarisë, Spas Wenkoff filloi karrierën e tij të tenorit si këngëtar operetash gjatë viteve ’50 përpara se të fillonte punën në Operën e Dresdenit në ish-Republikën Demokratike të Gjermanisë në vitin 1975.

Ai u imponua ndërkombëtarisht në rolin e Tristanit, një prej roleve të tij të shumta nga operat e kompozitorit gjerman, Wagner.

Më pas ai u angazhua në festivalin vagnerian të Bajernit në Bavari, në Operën Metropolitane të Nju Jorkut, në Operat e Berlinit dhe Mynihut dhe, në fund, në Operën e Vjenës ku ai debutoi në vitin 1977 në rolin e Maksit në operën “Freischütz” të kompozitorit Carl-Maria von Weber. Dalja e tij e fundit në skenë ishte në Operën e Vjenës në 11 janar 1991.

Vrasja enigmatike e kolonel Ahmet Krasniqit

Bejtullah KRASNIQI U mbushën njëzet e pesë vjet nga dita kur u vra kolonel Ahmet Krasniqi. U vra në qendër të Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë....

Feronikeli ’74 me rikthim të çmendur ndaj Lirisë, fitojnë Drita dhe Ballkani

Drita dhe Ballkani kanë arkëtuar pikët e plota ndaj Prishtinës, respektivisht Malishevës derisa Feronikeli ’74 bëri një përmbysje të çmendur për pikët e plota...

Lajmet e Fundit