19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Vdiq anëtarja e fundit e ‘Sound of Music’

Von TrappAnëtarja e fundit e gjallë e Trapp Family Singers, grupit, storja e të cilit inspiroi The Sound of Music, ka vdekur në moshën 99 vjeçare, ka njoftuar familja e saj.

Maria von Trapp ndërroi jetë në shtëpinë e saj në Vermont, ka thënë për Associated Press, vëllai i saj Johannes von Trapp.

“Ajo ishte grua e dashur dhe njerëzit e paktë, vërtetë të mirë”, ka thënë ai.

Von Trapp dhe familja e saj, i ikën okupimit nazist në Austri në vitin 1938 dhe përfunduan duke performuar në mbarë SHBA-të.

Ngjarja e tyre inspiroi mjuzikëllin e vitit 1959 të Rodgers dhe Hammerstein, The Sound of Music, dhe pasues i filmit të vitit 1965.

Më Shumë

Kushaj nga SBAShK-u: Ende s’kemi rezultat nëse do të pezullohet greva, Qeveria të procesojë pagat për mësimdhënësit

Anëtari i Këshillit Grevist të SBAShK-ut, Reshit Kushaj, ka thënë se ende s’i kanë marrë rezultatet nga kryetarët e këshillave grevistë komunal për pezullimin...

Vdes profesori universitar Belul Beqaj

Është ndarë nga jeta profesori universitar Belul Beqaj. Lajmin për vdekjen e tij e kanë bërë të ditur familjarët përmes një njoftimi, ku theksohet se...

Vranët dhe me shi

Lajmet e Fundit