8.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Vetëvendosje në Prizren mbetet pa një asambliste, ja kush dha dorëheqje

Asamblistja në komunën e Prizrenit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Nazife Kokollari – Tahiri, ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje nga ky subjekt politik.

Asamblisja Kokollari – Tahiri, përmes llogarisë së vet në “Facebook” ka njoftuar se në asamble do të funksionoj e pavarur, derisa i ka numëruar disa nga arsyet që e kanë quar deri te kjo dorëheqje.

Njoftimi i plotë pa ndërhyrje:

 

Te nderuar miq, shoke dhe dashamire dhe ju aktiviste te devotshëm te Lëvizjes, te cilët me votën tuaj me dhatë besimin ne mandatin e dyte rresht qe te jem zëri dhe brenga juaj brenda asamblesë komunale, dua te ju njoftoj mbi vendimin tim, qe rrugëtimin tim politik brenda asamblesë do ta vazhdoj si anëtare e pavarur, por ne maksimum e përkushtuar qe te jem zëri i gjithsecilit prej jush për te shpalosur brengat dhe kërkesat tuaja kundrejt ekzekutivit aktual qe me propozimet tona tua lehtësojmë përditshmërinë tuaj si ne aspektin infrastrukturor e po ashtu edhe ne atë te mirëqenies sociale dhe ekonomike.

Arsyet dhe shkaqet te cilat me sollën para një vendimi aspak te lehte për mua janë te shumta, dhe kane një kronologji.

Unë si anëtare e aktiviste shumëvjeçare e Lëvizjes dhashë gjithçka nga vetja qe Lëvizjen si ideologji dhe subjekt me program e vizion ta shihja ne piedestal duke udhëhequr me vendin dhe qytetin ne te cilin jam lindur dhe rritur.

Mundi dhe perkushtimi im dhe i shume e shume aktivisteve tane u shperblye dhe tanime kishim arritur te sjellim ndryshim dhe ti fitonim zgjedhjet komunale ne Prizren ne vitin 2017,mirepo ajo qka pame gjate ketyre kater viteve me kryetar Mytaher Haskuken la shume per te deshiruar, sepse kishim nje kryetare komune i cili u tregua mjafte i brishte dhe lehte i imponuar nga nje grup personash te cilet interesin personal e kishin paresor dhe tanime ky pushtet nuk identifikohej fare me parimet e Levizjes edhe pse Levizjen e kishin perdorur si mjet dhe mundesi per te ardhur ne pushtet.

recommended by
Mgid
Mgid

NEORITM
Si të parandaloni atakun në zemër (Bëni këtë 3 herë në ditë)
MËSO MË SHUMË
E per te mos mjaftuar kjo ne zgjedhjet e mbrendshme brenda deges se Levizjes te cilat u mbajten pak para zgjedhjeve lokale, kem pasur rastin te shohim se sa joparimor dhe jodemokratit u shperfaqen eksponente te rendesishem te subjektit duke rikandiduar Mytaher Haskuken si kandidat per kryetar ne menyre kunderstatutore, perkunder faktit qe me votat e delegateve te deges ai veqse e kishte humbur kete te drejte,por u riemerua dhe la te zhgenjyer nje numer mjaft te madh aktivistesh te devotshem te Levizjes.

Qendrimin te cilin e kisha per kandidaturen e Haskukes, si duket nuk i pelqeu atij dhe grupit te tij dhe me tu emeruar si kandidat i Levizjes ne zgjedhjet e fundit lokale kerkoi qe une te perjashtohem nga lista e kandidateve per asamble komunale, vetem e vetem qe mendimi im ishte ndryshe ne preference kandidature, edhe pse ishte legjitim dhe i arsyeshem.

Mirepo besimin qe me dhane qytetaret per te fituar mandatin e dyte rresht deshmoi fuqine time politike edhe pse modeste por mjafte me vlere per subjektin.

Ajo qka me shtyu fuqishem qe te marre kete vendim qe pas shume vitesh te largohem nga Levizja, jane personat dhe pergjegjesit kryesore te deshtimit dhe humbjes se zgjedhjeve te cilet se fundmi ne diten kur u konstituua kuvendi me emerimin e kryesueses, aluduan dhe stigmatizuan ne emrin tim personal duke lansuar ne portalet lokale lajme te rreme dhe te pabaza, edhe pse ne realitet personat ne fjale, qe ne kete rast jane anetare te kuvendit brenda grupit te Levizjes, paraprakisht interesin e vetem e kishin berjen e kuorumit, e jo zgjedhjen e kryesuesit nga radhet e Levizjes sepse e dinin shume mire qe nuk i kishin numrat.

Ajo qka me ben te dyshoj dhe te vendos ti ndaj rruget me Levizjen eshte mos gadishmeria per te marre mbi supe pergjegjesit per humbje dhe mos reflektim nga anetare te deges dhe bartes te proceseve dhe fushates, e te cilet se fundmi edhe vishen me kompetenca per te koordinuar punet ne ristrukturimin e deges dhe pikave, pra te njetit qe deshtuan dhe ngulfaten demokracine brenda deges duke vepruar te izoluar ne grupe e klane dhe me agjenda personale.

Pra shpresa e shume e shume aktivisteve dita dites po venitet, sepse eshte logjike qe pas rezultateve te fundit, duhet hapur rruge kuadrove te reja dhe kualifikuara e me vizion te udheheqin me degen e jo me te njetet figura tash e sa vite, sepse jetojme ne kohera moderne dhe gjdohere duhet kerkuar alternativa e mundesi .

Përjetësisht falënderues aktivisteve te vërtetë te Lëvizjes, e juaja Nazife Kokollari -Tahiri!

Më Shumë

Konflikt familjar: Motra ther me thikë kuzhine motrën në Prizren

Rastet e dhunës në familje nuk janë të rralla, ku në shumicën prej tyre viktima janë gratë. Por ngjarje të tilla, që shpesh përfundojnë...

Zgjohuni nga gjumi dogmatik o Akademik shqiptar!

Shkruan: Fadil Maloku, Profesor universitar Zgjohuni nga gjumi dogmatik o Akademik shqiptar! 1. Sepse, po ofrohen momente tejet të volitshme historike për t’u faktorizuar edhe një...

Ronaldo e ka marrë vendimin për sezonin e ardhshëm

Cristiano Ronaldo e ka marrë përfundimisht vendimin për sezonin e ardhshëm. Ylli portugez në fakt dëshiron të qëndrojë në Manchester United. Lajmin e ka bërë të...

Ukraina fiton ‘Eurovision 2022’

Ukraina është fituesja e Eurovision 2022. Kalush Orchestra me këngën ‘Stefania’ rrëmbyen vendin e parë duke marrë 631 pikë dhe ishin votat e publikut...

Partitë opozitare kundër Projektligjit për pagën minimale: Po diskriminohen veteranët e luftës

Në seancën e Kuvendit të Kosovës po diskutohet për ngritjen e pagës minimale në vend, mirëpo për këtë projektligj nuk janë duke u pajtuar...

Balje tregon pse ka vendosur ta votojë Projektligjin për tërheqjen e mjeteve nga Trusti

“Deputete, të lutem votoni për Trustin”, kjo është arsyeja pse deputetja e Grupit e Kuvendit të Kosovës, Dude Balje ka vendosur të votojë pro...

Koreja e Veriut njofton vdekjen e parë nga COVID-19

Koreja e Veriut ka njoftuar vdekjen e parë nga COVID-19, një ditë pasi vendi konfirmoi rastin e parë zyrtar të coronavirusit që nga fillimi...

Sonte nata e parë gjysmëfinale e Eurovision, Ronela Hajati performon e para

Sonte mbahet nata e parë gjysmëfinale e festivalit evropian, “Eurovision Song Contest 2022”. Ronela Hajati do ta përfaqësojë Shqipërinë këtë vit me këngën “Sekret” dhe...

Mësimdhënësit në grevë njëorëshe

Ka nisur greva njëorëshe në të gjitha institucionet arsimore në vend. Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës të Kosovës, Rrahman Jashari...

Kjo është lista e emrave më të përfolur për president të Shqipërisë

Konferenca e Kryetarëve ka caktuar të martën 16 majin si raundin e parë të votimit për zgjedhjen e presidentit të Republikës. Deri në këtë datë...

Nuk i përballon vdekjes së babait, 22 vjeçarja tenton t’i japë fund jetës në Prizren

Një 22 vjeçare ka tentuar t’i japë fund jetës së saj. Rasti ka ndodhur në Prizren. Sinjali mëson se motivi që shtyu të renë drejt këtij akti, është...

Kurti viziton kompaninë LinkedIn në SHBA, i fton të investojnë në Kosovë

Kryeministri Albin Kurti, i cili po qëndron në SHBA, ka vizituar kompaninë e njohur LinkedIn. Gjatë takimit me bordin drejtues të kësaj platforme online, Kurti...

“Paradoksale”, Totaj thotë se e vizituan 12 ambasadorë, por askush nga Qeveria Kurti

Shumë urime dhe vizita patën pas fitores në Prizren, tha sot kryetari i kësaj komune, Shaqir Totaj. Totaj në Frontal të T7 tha se për...

Veseli deklarohet i pafajshëm: Gjyqi të fillojë sa më shpejt dhe ta shpreh pafajësinë time para qytetarëve

Ish-kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka dalë para Gjykatës Speciale në seancën dëgjimore pas aktakuzës së re, të ndryshuar të cilën Prokuroria e Specializuar...

Lirohet nga burgu Elsa Lila, avokati Visha: E gjitha një keqkuptim

Këngëtarja shqiptare Elsa Lila e arrestuar në 16 mars në Itali me akuzën për përfshirje në grup kriminal, është liruar nga burgu. Lajmi është konfirmuar...

AAK kërkon nga Qeveria të lejojë tërheqjen e kursimeve nga Trusti dhe rishikimin e Projektligjit për pagën minimale

Tre deputetë të AAK-së, Besnik Tahiri, Bekë Berisha dhe Shemsedin Dreshaj në një konferencë për media kanë kërkuar nga qeveria që të mundësohet tërheqja...

Lajmet e Fundit