7.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Vinca: Në Kongresin e Manastirit u unifikua alfabeti shqiptar

22 nëntori është një datë e madhe e shënuar në historinë shqiptare.

Në këtë ditë, 115 vjet më parë u mbajt “Kongresi i Manastirit”.

E lidhur me këtë ngjarje tejet të rëndësishme ka folur shkrimtari Agim Vinca.

Vinca në Edicionin Special në Klan Kosova tha se ky kongres ishte një nga më të rëndësishmit të shkrimit shqip.

“Sepse në Kongresin e Manastirit u unifikua alfabeti shqip”, tha Vinca në Klan Kosova

Më Shumë

Punimet në rrugën “De Rada” të Prizrenit, kanë ngjallur reagime te qytetarët

Qytetarët që banojnë në rrugën "De Rada" në Prizren ankohen për pengesat që po u sjell shtrirja e rrjetit të kanalizimit në këtë rrugë.   Sipas...

Moti për sot i vranët dhe me reshje shiu

Për të dielën parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët, ku pritet lokalisht të ketë reshje të pakta shiu. Era do të fryjë nga juglindja,...

Lajmet e Fundit