-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Walker kërkon Gjykatë Speciale për Vuçiqin: UÇK-ja s’kishte zinxhir komandues

Ambasadori William Walker ka folur për gjykimin në Hagë të krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ai thotë se është i mllefosur nga këmbëngulja e ndërkombëtarëve që të ketë një prokuror special për të shqyrtuar krime të pretenduara nga UÇK.

Walker shton se dihet se kush ka kryer krime lufte në Kosovë, dhe ata janë trupat, policia e ushtria serbe.

‘Jam shumë i mllefosur nga këmbëngulja e bashkësisë ndërkombëtare që të ketë një prokuror special në Hagë për të shqyrtuar krimet e luftës të kryera nga UÇK-ja dhe duke pretenduar se Hashim Thaçi ishte komandant suprem i UÇK-së. Shumica dërrmuese e krimeve të luftës që janë kryer këtu janë kryer nga trupat serbe, policia serbe, ushtria serbe dhe njësitë speciale serbe”, thotë Walker për Geopost.

Ai thotë se zingjir komandues kishte në Qeverinë e Millosheviqit, dhe jo në UÇK.

Në krye të zingjirit komandues të Millosheviqit, ishte Vuçiq, andaj sipas Walker, duhet të ketë Gjykata Speciale edhe për të.

“Vuçiq ishte në zinxhirin komandues të Qeverisë së Millosheviqit, kur do të kenë një Gjykatë Speciale për ta, ky ishte një zinxhir i vërtetë komandues. UÇK-ja realisht nuk e kishte, ishin të çorganizuar, njëri komandant ishte në Pejë, tjetri në Podujevë, nuk ishin zot lufte, por e kishin nën kontroll zonën e tyre, nuk merrnin urdhra. Pra, gjërat e këqija që ndodhën më pas, mendoj se i bënë civilët që u kthyen këtu, ata panë se çfarë kishte ndodhur me fshatin e tyre, nuk u pëlqente dikush që ishte bashkëpunëtor ose që kishte marrë pjesë në një krim, ja ku u kryen krime, por nuk ishin krime lufte nga lart”, thotë Walker.

“Shikoni se çfarë bëri ushtria serbe, policia serbe, njerëzit që ishin nën komandën e Millosheviqit dhe Vuçiqit. Unë jam shumë kritik ndaj asaj që po ndodh në Hagë tani”, tha ai

Më Shumë

Punëtori shqiptar në Kanada merr shpërblim 300 mijë dollarë, pasi u godit me grusht në testikul në vendin e punës

Një punëtor shqiptar në Kanada, Rr.O., është shpërblyer me 300 mijë dollarë nga Gjykata e Lartë e Drejtësisë e Ontarios, për abuzimin që ka...

Para transferimit te Bayern, Cancelo ishte refuzuar nga Real Madrid-i

Real Madrid nuk kishte tentuar ta transferonte Joao Cancelo-n, sepse klubi nuk është interesuar për një përmirësim në krahun e drejtë, raporton Marca, duke...

Biseda me djalin

Lajmet e Fundit