23.8 C
Prizren
E premte, 19 Korrik, 2024

Zelensky nënshkruan marrëveshje të re me gjigantin britanik të Mbrojtjes për furnizim me armë

Gjiganti i mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar BAE Systems ka krijuar një njësi lokale në Ukrainë dhe në të njejtën kohë ka nënshkruar marrëveshje për të ndihmuar rritjen e furnizimeve me armë dhe pajisje në Kiev.

BAE Systems ka thënë se kjo marrveshje  do ti lejojë ata të punojë drejtpërdrejt me Ukrainën që të eksplorojnë  partnerë të mundshëm dhe në fund të prodhojë artileri të lehtë atje.

Kjo firmë ka prodhuar shumë nga armët që Mbretëria e Bashkuar dhe vendet e tjera i kanë dërguar Ukrainës.

“Zhvillimi i prodhimit tonë të armëve është një përparësi kryesore,” shkroi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në Twitter.

Njoftimi erdhi pasi Zelensky pati një takim me shefin ekzekutiv të BAE, Charles Woodburn.

“Nënshkrimi i marrëveshjeve dhe krijimi i një personi juridik në Ukrainë bazohet në besimin dhe mbështetjen tonë ekzistuese dhe na hap rrugën për të punuar së bashku për të ofruar mbështetje më të drejtpërdrejtë për forcat e armatosura ukrainase,” shkruan CCN,

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall të lirë këtë vend pune

Më Shumë

Seanca e radhës së Kuvendit të Prizrenit: Fokus në menaxhimin e mbeturinave dhe dhënien e pronave komunale

Të enjten u mbajt mbledhja e radhës e Kuvendit të Prizrenit, ku u shqyrtuan dhe miratuan një sërë pikash të rendit të ditës. Pjesa më...

Zyrapi thotë se komandantët e zonave merrnin veprime të pakoordinuara me Shtabin e Përgjithshëm

Dëshmitari Bslim Zyrapi, duke u përgjigjur në pyetjet e trupit gjykues e përfaqësuar nga gjyqtari Christoph Barthe tha se ishte problem për Shtabin e...

Lajmet e Fundit