31.8 C
Prizren
E diel, 21 Korrik, 2024

14 vjeçari planifikoi vrasjet për një muaj, në banesë iu gjet një listë me emrat e studentëve që planifikonte të vriste

Ministri i Arsimit Branko Ruzhiç dhe Ministrja e Shëndetësisë Danica Grujiçiq i janë drejtuar publikut pasi nëntë persona u vranë në shkollën fillore në Vraçar.

Në mesin e viktimave ka fëmijë, si dhe një roje shkolle, ndërsa gjashtë fëmijë dhe një mësues u plagosën dhe u trajtuan në Qendrën Emergjente dhe në Tiršova.

Shefi i departamentit të policisë së qytetit të Beogradit, Veselin Miliq, tha se krimi ishte përgatitur për një muaj dhe se Keçmanoviq (atentatori 14 vjeçar), i cili vrau fëmijë dhe punonjës, kishte gjetur lista me emrat e studentëve që kishte për qëllim t’i vriste.

Ministri Ruzhiç kërkoi një minutë heshtje në fillim të konferencës për të gjithë ata që humbën jetën në tragjedinë e mëngjesit të sotëm.

“Shpreh keqardhjen time më të thellë për tragjedinë më të madhe që i ka ndodhur Serbisë në historinë e fundit. Fatkeqësisht tetë fëmijë kanë humbur jetën si dhe një pjesëtar i sigurimit të shkollës, ndërsa nxënësit e lënduar dhe mësuesja janë shtruar në spital. Askush nuk mund t’i kthejë fëmijët te prindërit e tyre. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm në orën 08:40 kur një nxënës i klasës së shtatë ka kryer këtë akt, për herë të parë në Serbi. Unaza e sigurisë që është e standardizuar dhe e parashikuar për shkollat ??ka qenë edhe sot në mëngjes. I jam mirënjohës punonjësve tanë shëndetësorë që kanë ndihmuar të gjithë ata që janë të shtruar në spital dhe që marrin ndihmë mjekësore. Gjashtë fëmijë u shtruan në spital dhe një mësues. I jam mirënjohës edhe për guximin e mësuesve që e parandaluan këtë tragjedi”, tha ministri Ruži?.

Ai shtoi se është thirrur një ekip psikologësh për të mbështetur nxënësit dhe prindërit në këtë periudhë traumatike që i përcjell të gjithë.

“Është e paimagjinueshme se si ishte për ata fëmijë që e përjetuan atë frikë”. Qeveria ka marrë vendim për tre ditë zie në të gjithë territorin e Serbisë, duke filluar nga e premtja deri të dielën. Për shkak të kësaj ngjarje të ndodhur mëngjesin e sotëm, mësimi do të ndërpritet sot në turnin e pasdites dhe nuk do të mbahet. Nga nesër mësimet do të nisin me një minutë heshtje. “Serbia është gjithashtu, për fat të keq, pjesë e gjithçkaje ku gjëra të tilla ndodhin gjithnjë e më shpesh”, tha ai.

Më Shumë

Zyrapi pyetet për organizimin e logjistikës së UÇK-së dhe për pavarësinë e zonave

Në vazhdim të pyetjeve, avokates së Jakup Krasniqit, Venkateswari Alagnedra, u përqendrua të organizimi i logjistikës së UÇK-së e cila sipas saj, bazën kryesore...

Policia në Prizren me aksion kundër keqpërdorimit të fëmijëve lëmosh-kërkues

Gjatë muajve të nxehtë, korrik e gusht, policia e rajonit në Prizren ka paraparë plan të veçantë të trajtimin e lëmosh-kërkuesve e sidomos lëmosh-kërkuesve...

Lajmet e Fundit