13.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

Kurti: Serbia synon refuzimin e planit ‘franko-gjerman’ me tensione në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në konferencën për media, deklaroi se për situatën në veri të Republikës, institucionet po vazhdojnë me zbatimin e vendimit për targat.

 

“Institucionet po vazhdojnë me realizimin e lehtësuar të procesit të regjistrimit të targave ilagele në ato RKS – të shtetit tonë të pavarur, përfshirë edhe zbatimin e sekuencuar të vendimit të fundit të Qeverisë të datës 28 tetor 2022”, tha Kurti.

Ai theksoi se nga 1 nëntori janë shqiptuar 856 qortime apo vërejtje.

Ai përmendi faktin se Vuçiq së fundmi u takua me ambasadorin e Rusisë dhe Kinës në Beograd, kurse u shpreh se kjo tregon qartë që presidenti i Serbisë koordinohet me Rusinë e Kinën, ndërsa gënjen e zhgënjen SHBA-në dhe BE-në.

Kryeministri Kurti deklaroi se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq i ka intensifikuar përpjekjet për destabilizim, pasi dëshiron të kamuflojë refuzimin e tij për planin franko-gjerman.

Ai tha se Serbia ka refuzuar këtë plan për ta maskuar refuzimin.

Më Shumë

Davies arrin marrëveshjen personale me Reali

Gazetari i njohur gjerman i merkatos, Florian Plettenberg, ka njoftuar se Real Madrid po punon për një tjetër transferim të madh. Pas marrëveshjes për Kylian...

Prizren, 7 aktakuza kundër  11 personave

Prokuroria Themelore në Prizren, gjatë 24 orëve të fundit, ka ngritur  7 aktakuza kundër  11 personave. Dy aktakuza kundër 6 personave për veprat penale “Sulmi”...

Lajmet e Fundit