3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Ky është parashikimi i motit për sot dhe 4 ditët e ardhshme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se këtë javë do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët.

Sipas këtij njoftimi, gjatë këtyre pesë ditëve të parashikimit do të fryjë erë kryesisht nga jugperëndimi me shpejtësi 1-9m/s.

Temperatura më e lartë do të jetë të hënën, deri në 25 gradë Celsius.

Njoftimi i plotë i IHMK-së:

E hënë – Mot me diell dhe pjesërisht i vranët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 7-9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 21-25 gradë Celsius.

E martë – Mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 6-10 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 20-24 gradë Celsius.

E mërkurë – Do të mbajë mot me vranesira dhe intervale me diell. Vranësirat vende-vende mund të sjellin riga shiu. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmje 6-9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 20-24gradë Celsius..

E enjte – Mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Vranësirat vende-vende mund të sjellin riga të dobëta shiu.Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10-12 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 18-22gradë Celsius.Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i juglindjes.

E premte – Mot kryesisht .i vranët . Vranësirat parshihen të sjellin reshje shiu. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 6-9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 18-20 gradë Celsius. Gjatë këtyre pesë ditëve të parashikimit do të fryjë erë kryesisht nga jugperëndimi me shpejtësi 1-9m/s .

 

Më Shumë

Shpërthimi në tregun e kafshëve në Prizren/ Policia jep detaje për rastin

Policia e Kosovës ka dhënë detaje rreth rastit të gjuajtjes së një mjeti shpërthyes në Prizren. Raporti 24 orësh i Policisë thotë se ndodhi shkaktim...

Shtyhet për në pranverë regjistrimi i popullsisë, Kurti lë fajin te Agjencia e Statistikave

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që procesi i regjistrimit të popullsisë të shtyhet për na pranverën e 2024-ës. Sipas vendimit ky proces do të...

Lajmet e Fundit