9.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

“Babai” i regjisorit kosovar siguron tregun ndërkombëtar

Babai-filmNori (Val Maloku) shet cigare në rrugë bashkë me të atin, Gëzimin (Astrit Kabashi), në Kosovën e viteve ‘90. Babai ia mësyn që të gjejë rrugë për të emigruar në Gjermani, e i biri bën çdo gjë për të mos u ndarë nga ai.

Të zënë në mes të dëshirës për të qenë së bashku dhe nevojës për t’u ballafaquar me realitetin e vështirë, marrëdhënia midis prindit e fëmijës mbërrin deri në pikën ku asgjë mes tyre nuk është më ashtu siç ka qenë.
Ky është rrëfimi, të cilin ka marrë përsipër ta shesë në tregun ndërkombëtar një kompani që ka selinë në Londër e në Berlin, ani pse filmi ende nuk është realizuar,shkruan KD.

“K5 Independent” është kompania që do të merret me shitjen ndërkombëtare për filmin artistik debutues të regjisorit kosovar Visar Morina, “Father” (Babai), që aktualisht është duke u xhiruar në North Rhine-Westphalia, në Gjermani. Lajmi është bërë publik në një artikull të publikuar në “screendaily.com”. “K5 Independent” është pjesë e “K5 Media Group” me seli në Munih dhe në Londër, që e ka fokusin të menaxhojë shitjen e filmave me buxhet të ulët dhe të mesëm

Më Shumë

Arrestohet një person i kërkuar në Lubizhdë të Prizrenit

Një person është arrestuar në Lubizhdë të Prizrenit. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës së lëshuar nga gjykata është...

Aksident në Suharekë, katër të lenduar

Katër persona janë lënduar në një aksident trafiku në Suharekë. Katër persona  janë lënduar. Raporti i policisë Rr. Bigada 123, Suharekë 18.03.2023 – 11:20. Ka ndodhë një aksident...

Lajmet e Fundit