11.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Beogradi do listë unike serbe në zgjedhjet e Kosovës

Zgjedhjet-serbet nveriOficeri për ndërlidhje i Beogradit në Prishtinë Dejan Paviçeviq ka deklaruar se serbët duhet të dalin në harmoni e të bashkuar në zgjedhjet parlamentare të Kosovës që mbahen më 8 qershor.

“Kemi pasur sukses të mirë me listën “Srpska” e me formimin e institucioneve lokale dhe pres që në nivelin qendror të bëhet diçka që do të forcojë ndikimin e serbëve në Kosovë”, ka thënë Paviçeviq në RTS, transmeton Koha.net.

Duke u ankuar për kohën e shkurtër dhe për, siç ka thënë ai, manovrimet e Prishtinës që të krijohet klimë që sa më pak serbë të dalin në zgjedhje, ai ka kërkuar nga serbët dalje të përbashkët në zgjedhje.

Për dalje të përbashkët të serbëve në zgjedhjet parlamentare të Kosovës kanë apeluar edhe Milovan Drecun e Goran Bogdanoviq.

“Nëse duam të kemi kapacitetin më të madh, sidomos tani që nuk ka vende të rezervuara për serbët, atëherë është e domosdoshme lista unike”, ka thënë Drecun, deputet në Parlamentin serb.

Ai ka theksuar se duhet formuar listën nga partitë relevante që kanë përkrahjen e zgjedhësve serbë në Kosovë.
Bogdanoviq, i i cili ka qenë ish- ministër për Kosovë,n është ankuar se serbët në Kosovë periudha të ndryshme kanë pasur ndikim që me kohë është zvogëluar. Për këtë arsye edhe ai është përpjekur për një listë unike serbe në zgjedhjet parlamentare të Kosovës.

 

Më Shumë

Zyrtare: Ky është futbollisti që ftohet sërish në Kombëtare

Përfaqësuesja e Kosovës gjatë muajit qershor më datën pesë luan miqësore ndaj Norvegjisë. Nga skuadra austriake, LASK Linz mësohet se lojtari i parë që merr...

Familjarët thanë se nuk iu dha ndihma nga mjekët, Spitali i Prizrenit: Pacientja erdhi në gjendje të rënduar

Në orët e para të mëngjesit të së martës, një grua në Spitalin Rajonal të Prizrenit kishte vdekur, e kjo sipas një familjari nga...

Lajmet e Fundit