8.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Brenda një viti e gjysmë në Kosovë janë hapur mbi 13 mijë biznese

Vetëm brenda një viti e gjysmë në Kosovë janë hapur mbi 13 mijë biznese. Kështu i kanë thënë Radio Kosovës zyrtarë nga Agjencia e Regjistrimit të Bizneseve të Kosovës në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë. Sipas një përgjigjeje me email, në Kosovë gjatë vitit 2021 janë regjistruar mbi 10 mijë e 600 biznese të reja, ndërsa në këtë fillim vit janë regjistruar mbi 2600 biznese.

Përveç themelimit të bizneseve të reja, të regjistruara, ka pasur edhe raste të shuarjes së bizneseve. Në vitin 2021 janë mbyllur 1600 biznese, ndërsa në këtë vit, numri i tyre shkon mbi 500, që në total i bie të jenë shuar mbi 2 mijë biznese.

Për këto shifra kryetari i Aleancës Kosovare të Biznesit, Agim Shahini, ka thënë se mesatarisht në vit mbyllen rreth 2mijë biznese, kurse hapen mbi 8 mijë. Shahini po konsideron se numri kaq i lartë i bizneseve të regjistruara në periudhën e fundit është si rezultat i përfitimit të subvencioneve.

“Çka i ka shty bizneset që në këtë vit të regjistrohen është për hir të subvencioneve. Në vitin 2020 dhe 21 ata kanë tentuar që përmes regjistrimit të bizneseve të përfitojnë ndonjë nga subvencionet. Ne nuk i kemi shënimet e sakta se këto mbi 10 mijë biznese të regjistruar vitin e kaluar, a janë aktivizuar a jo”, tha ai.

Ai tha se sipas statistikave që i ka nxjerrë Aleanca Kosovare e Bizneseve, ka më shumë biznese të shuara.

“Sipas analizave tona në vitin 2021 në Kosovë kanë tentuar të mbyllen mbi 6 mijë biznese rreth 2 mijë biznese kanë hequr dorë nga procedurat e vështira dhe ato janë pasive tashmë, po ashtu mbi 1500 biznese presin ndonjë lëvizje që të mundë të kthehen në treg, ndërsa rreth 500 biznese të tjera nuk ka evidenca se çka ka ndodhur apo a kanë hequr dorë nga biznesi apo format e çregjistrimit”, tha ai.

Sipas Shahinit, duhet hulumtuar arsyet dhe shkaktarët se pse po mbyllen bizneset në Kosove dhe pse po regjistrohen aq shumë të reja, duke e pasur parasysh se investimet e huaja sipas AKB-së, janë mesatarisht të njëjta nga viti në vit./rtklive/

Më Shumë

I “shpërfillur” nga ushtria ruse, pse ukrainasit po përdorin ende mitralozin 100 vjeçar

The Economist Forcat ukrainase po luftojnë kundër pushtuesve rusë duke përdorur disa lloj mitralozësh që kanë hyrë në shërbim në kohën kur Ukraina ishte pjesë...

Rudiger nga sezoni tjetër në Real Madrid

Mbrojtësi i Chelseat Antonio Rudiger, nga sezoni i ardhshëm, do ta djersitë fanellën e Real Madridit. Kjo u konfirmua nga gazetari sportiv Fabrizio Romano. Kontrata do...

Katër futbollistë pritet të largohen nga Ballkani

Skuadra e Ballkanit ka arritur sukses historik duke e fituar titull e kampionit në Superligën e Kosovës. Mirëpo nga kjo skuadër në afatin kalimtar të...

Përjetime të trishta të një maturanti-ushtar

Shkruan: Msc. Arton Ahmetaj 13 maji i 1999-s në Korishë As sot nuk mund ta kujtoj saktë nëse atë natë, të largët për nga koha, por...

Lirohet nga burgu Elsa Lila, avokati Visha: E gjitha një keqkuptim

Këngëtarja shqiptare Elsa Lila e arrestuar në 16 mars në Itali me akuzën për përfshirje në grup kriminal, është liruar nga burgu. Lajmi është konfirmuar...

“Rusia e ka humbur plotësisht Ukrainën”

Ish-ambasadori kinez, Gao Yusheng ka kritikuar ashpër Putin për pushtimin e Ukrainës. Në një komunikim për mediat ai ka deklaruar se Rusia e ka humbur...

Pranimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO brenda javësh, thotë Kanadaja

Kanadaja shpreson për një proces të shpejtë pranimi në NATO për Finlandën dhe Suedinë, pasi Finlanda edhe formalisht aplikoi për anëtarësim në aleancën veri-atlantike. Kjo...

Fabregas konfirmon largimin nga Monaco: Ishte viti më i keq në jetën time

Cesc Fabregas do të largohet nga Monaco pas tri viteve qëndrim në klubin francez. Mesfushori spanjoll u transferua me shumë bujë në principatë, por në...

“Ma ke shkatërru jetën, kam me t’vra”, pacienti kërcënon mjekun në Rahovec

Kërcënimet ndaj personave zyrtarë dhe profesionistëve shëndetësorë, janë një fenomen në rritje në vendin tonë. Vetëm në muajt e fundit janë raportuar raste të ndryshme...

Rahovecasja e lajmëron burrin në polici për armëmbajtje pa leje

Një grua në Rahovec ka raportuar në polici se bashkëshorti i saj posedon armë. Pas kësaj, organet e rendit njoftojnë se nga shtëpia e të...

Personi me probleme psikike ia vë flakën një veture në Malishevë

Një person në Malishevë u arrestua nga policia pasi dyshohet se ia kishte vënë flakën një veture e cila ka qenë e vendosur në...

Dita Ndërkombëtare e Familjes shënohet sot

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, më 15 maj shpalli “ditën ndërkombëtare të familjes”, në mënyrë që të rrisë ndërgjegjësimin për problemet dhe...

Dështon miratimi i Projektligjit për pagën minimale

  Kuvendi i Kosovës ka dështuar të miratojë Projektligjin për pagën minimale. Arsye për këtë ka qenë mungesa e kuorumit të nevojshëm të deputetëve. Gjatë votimit...

Mësimdhënësit në grevë njëorëshe

Ka nisur greva njëorëshe në të gjitha institucionet arsimore në vend. Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës të Kosovës, Rrahman Jashari...

Thyhet dera e banesës, gjendet i vdekur burri në Prizren

Policia është njoftuar nga qytetarët për një erë që kundërmonte në një objekt banesor në Prizren. Kur në vendin e ngjarjes kanë dale njësitet...

Protestuesit hedhin ngjyrë të kuqe ndaj ambasadorit rus në Poloni

Protestuesit në Poloni hodhën ngjyrë të kuqe ndaj ambasadorit rus, Sergei Andreyev, teksa ai tentoi të vendoste lule në një memorial në Varshavë kushtuar...

Lajmet e Fundit