0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Çollaku premton parandalimin e migrimit ilegal

ccedil-ollaku-premton-parandalimin-e-migrimit-ilegal_hdNë ditën e tij të parë të punës, ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, takoj të gjithë ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian.

Çollaku shprehu përkushtimin e Qeverisë për të adresuar reformat kyçe në kuadër të procesit të integrimit, me theks të veçantë në sundimin e ligjit, zhvillimin ekonomik dhe reformën e administratës publike.

“Gjatë takimit, ministrit Çollaku nënvizoi rëndësinë e nënshkrimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Sa i përket procesit të liberalizimit të vizave, ministri potencoj që gjatë javëve në vazhdim të gjitha institucionet do të angazhohen për përmbushjen e rekomandimeve të mbetura për liberalizimin e vizave”, thuhet në kumtesë.

Ai po ashtu u zotua se do të punojë shumë në parandalimin e migrimit ilegal.

Shefja e Politikës së Jashtmë të BE-së, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn përshëndetën krijimin e institucioneve dhe shprehën gatishmërinë e tyre për të punuar së afërmi me institucionet për integrimin e Republikës së Kosovës në BE.

Më Shumë

Qeveria ndan 50 euro shtesë për punëtorët e sektorit publik për muajin janar

Qeveria e Kosovës ka ndarë nga 50 euro shtesë për të gjithë punëtorët e sektorit publik. Ministri i Financave, Hekuran Murati, në mbledhjen e qeverisë...

Gjendet i vdekur në veturë një i ri në Prizren, dyshohet se u aksidentua dhe mbeti i ngujuar

Një rast i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prizren, tek Transiti i Vjetër, ku një i ri është gjetur pa shenja jete...

Lepuri me doreza

Lajmet e Fundit