3.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

Ç’shkruajnë idiotët

Në trajtesën e botuar në frëngjishte te rubrika Çështja shqiptare ose Buletini (1897, nr. 4), Konica, duke vënë në dukje sërish rolin e shqiptarëve dhe të gjermanëve në Luftën Greko-Turke, ku, siç dihet, grekët e humbën davanë, përmend prejardhjen shqiptare të kryekoman­dantit Ethem Pashës. Por, edhe një herë Konica gjen shkas për ta sulmuar politikën hipokrite dhe antishqiptare të Sulltanit dhe të Perandorisë Osmane. Ja se si reagon: “Pas ngjarjeve të lartpërmendura vini re së bashku me mua miradijen e Sulltan Hamidit; ndërsa s’ua bën qejfin çeder grekëve të Turqisë, ai në të njëjtën kohë do të donte ta farojë kombin shqiptar! Grekët kanë me qindra shkolla dhe kisha që i mbajnë fshatarët shqiptarë, të cilët janë të detyruar të pagu­ajnë taksat kishtare), grekët e përhapin propagandën e tyre nën mbikëqyrjen mbrojtëse të xhandarëve turq, – ndërsa një shqiptari, i cili do të kishte guxim të japë mësim falas fëmijëve shqiptarë, i kërcënohet rreziku që të dënohet me burgim 15 vjeçar! Do të vijë një kohë kur lajmet e kësaj reviste do të lexohen nga ata që do t’i kërkojnë shkaqet e belasë së madhe që shqiptarët ua kurdisën turqëve. Por, tani për tani, do të përmbahemi”.

Trajtesën e përmbyll me disa komente lakonike: “Mirëpo, ngjarja më e rëndësishme e këtij muaji, – vëren ai, – është formimi i një Komiteti për autonomi në Dibër. Kjo është një ndër trevat më të lira të Shqipërisë: atje memurët turq nuk guxojnë të ndihen të gjallë, prandaj askujt s’do t’ia mbajë që t’i kundërvihet hapjes së shkollave shqipe”. Më tutje vijon: “E përkoh­shmja greke kridhet në urrejtje publike, bandat që u paraqitën në Maqedoni janë asgjësuar… Në Shqipëri u themelua një Komitet i fortë, ndërsa idiotët vazhdojnë të shkruajnë gjoja se nuk paska Shqipëri!”.

Marrë nga libri i ribotuar, “Me Konicën në Evropë”, të Abdullah Karjagdiut

Më Shumë

Haaland fiton 426 mijë euro në javë, City dëshiron t’ia rinovojë kontratën dhe ta bëjë lojtarin më të paguar në Angli

Manchester City dëshiron ta bëjë sulmuesin e tij Erling Haaland lojtarin më të paguar në Premier League duke i dhënë atij një pagë prej...

Shpërthen Munishi: Ademi është kryetar me 17 servilë, jemi të mjerueshëm

Trajneri Ismet Munishi e ka pranuar pjesën e vet të përgjegjësisë për gjendjen e mjerueshme të futbollit në Kosovë, si dhe i ka goditur...

Lajmet e Fundit