24.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

Deputetët kritikojnë Thaçin

KuvendiKosoves5-27Kuvendi i Kosovës sot i është kthyer normalitetit, duke mbajtur seancë të rregullt plenare pas më shumë se një muaji bllokade. Në deklarimet jashtë rendit të ditës, deputetët e partive në pushtet dhe atyre të opozitë kanë shprehur shqetësimet për zhvillimet e fundit në Kosovë.
Fillimisht nënkryetari i Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje!, Glauk Konjufca ka kritikuar kryeministrin, Hashim Thaçi për takimet në Bruksel me kryeministrin serb, Ivica Daçiq, pavarësisht se ky i fundit ka deklaruar “nëse në Mitrovicën e veriut zgjidhet kryetar komune një shqiptar, atëherë atje do të ketë konflikt të armatosur”.

Edhe deputeti i LDK-së, Arben Gashi e ka kritikuar kryeministrin Thaçi për mungesë të planit operativ për organizimin e zgjedhjeve në veri.
Ndërkaq, deputetja Xhevahire Izmaku në emër të PDK-së, ka thënë se EULEX-i, padrejtësisht është duke e akuzuar “Grupin e Drenicës”.
Kuvendi i Kosovës është duke i vazhduar punimet me shqyrtimin e disa projektligjeve në lexim të parë.

Më Shumë

Marcelo mund të pensionohet nga futbolli

Marcelo është duke e menduar pensionimin nga futbolli. Lojtari është larguar nga Real Madridi me parametra zero, por akoma nuk ka gjetur skuadër. Sipas asaj që...

Prizren: 3 vëllezërit në dasmë, hajnat “festuan” në shtëpitë e tyre (VIDEO)

  Në Krushë të Vogël të Rahovecit mbrëmë ka ndodhur një vjedhje e rëndë. Hajnat hynë në shtëpitë e tre vëllezërve Hajdari, të cilët bashkë më...

Lajmet e Fundit