25.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

Deputetët kritikojnë Thaçin

KuvendiKosoves5-27Kuvendi i Kosovës sot i është kthyer normalitetit, duke mbajtur seancë të rregullt plenare pas më shumë se një muaji bllokade. Në deklarimet jashtë rendit të ditës, deputetët e partive në pushtet dhe atyre të opozitë kanë shprehur shqetësimet për zhvillimet e fundit në Kosovë.
Fillimisht nënkryetari i Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje!, Glauk Konjufca ka kritikuar kryeministrin, Hashim Thaçi për takimet në Bruksel me kryeministrin serb, Ivica Daçiq, pavarësisht se ky i fundit ka deklaruar “nëse në Mitrovicën e veriut zgjidhet kryetar komune një shqiptar, atëherë atje do të ketë konflikt të armatosur”.

Edhe deputeti i LDK-së, Arben Gashi e ka kritikuar kryeministrin Thaçi për mungesë të planit operativ për organizimin e zgjedhjeve në veri.
Ndërkaq, deputetja Xhevahire Izmaku në emër të PDK-së, ka thënë se EULEX-i, padrejtësisht është duke e akuzuar “Grupin e Drenicës”.
Kuvendi i Kosovës është duke i vazhduar punimet me shqyrtimin e disa projektligjeve në lexim të parë.

Më Shumë

Posta e Kosovës porosit qytetarët: Mos klikoni këtë link

Posta e Kosovës njofton publikun që të mos bjerë pre e një mashtrimi dhe të mos klikojnë asnjë link, që vjen në tekstin e...

Digjet një veturë në autostradën Prishtinë-Prizren

Një veturë është djegur sot në orët e hershme të mëngjesit në autostradën Prishtinë-Prizren. Vetura është djegur rreth orës 02:40. Telegrafi ka kontaktuar me Policinë e...

Lajmet e Fundit