3.8 C
Prizren
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

DokuFest/ “Future is Here” me filmbërësit e rinj premtues

DokuFest për të nëntin vit radhazi ka ftuar të rinjtë që duan të bëjnë një film të tyrin në programin e shkollës së filmit. Në javën e dytë të janarit, ata që morën pjesë në këtë program, zhvilluan idetë e tyre për filma dhe njohën më mirë procesin dhe përkushtimin që duhet të ketë për të përfaqësuar vizualisht një histori.

“Lokja” nga Jon Nila, “Rruga e Atit” nga Alba Cikaqi, “Shpresa” nga Lyra Pozhegu, “Koha” nga Endri Maloku, “Night Out” nga Future is Here Collective, “Bushi” nga Hana Sedolli dhe Ben Gorani u shfaqën dje në edicionin e 20-të të DokuFest.

Zelli dhe perspektiva e tyre u pasqyruan në secilën nga veprat që tregojnë një fytyrë tjetër të të rinjve të Kosovës: që frymëzohet për të bërë më shumë dhe më mirë dhe trajton me përgjegjësi të madhe temat delikate, qofshin ato historitë e tyre familjare, përvojat e tyre personale ose historitë që në një farë mënyre u përkasin të të gjithëve.

Kreu i DokuLab, Eroll Bilibani, pasi u prezantuan të gjithë filmat e shkurtër tha: “E ardhmja është këtu”.

Ai vijoi: “Dua të përgëzoj udhëheqësen kryesore të këtij projekti Blerta Zeqiri, dhe të gjithë ata që ju kanë mbështetur të gjithëve gjatë qëndrimit tuaj në Prizren, ku keni bërë miq të rinj. Ky është brezi i parë që punoi të gjithë së bashku në një film “Night Out”. Ne me siguri do të vazhdojmë të bëjmë më shumë punë si kjo me Future is Here Collective. ”

Ka diçka të veçantë në “Night Out” sepse të gjithë pjesëmarrësit e këtij viti, u përfshinë si ekip për ta krijuar këtë film. Subjekti është i thjeshtë: Disa miq kanë dalë për të pirë diçka pas një kohe të gjatë karantine. Pije pas pije ato flasin pa filtra me njëri -tjetrin nga tema të tilla si muzika mainstream, tek problemet kombëtare dhe më pas për çështjet e zemrës. Është e mrekullueshme të shohësh thjeshtësinë në të cilën shfaqen pamjet pas vizualeve ndërsa eksplorohet dhe ndihet mënyrën nostalgjia për t’i bërë këto aktivitete, që në thelb janë të thjeshta, ashtu sikurse para një viti.

Të gjithë regjisorët e rinj që folën në diskutimin pas shfaqjes shprehën mirënjohje dhe kënaqësi që kanë punuar kaq shumë në këto projekte.

Të dëshmosh të ardhmen e kinematografisë së Kosovës ka një ndjenjë tjetër ndërsa Leart Rama, një kontribues i DokuLab, i cili gjithashtu ka ndjekur këtë program, tani është në Locarno Film Festival duke prezantuar filmin e tij “Four Pills at Night”.

Kjo shkollë filmash është pjesë e një projekti të madh që përpiqet të fusë filmat në sistemin arsimor në Ballkan dhe mbështetet nga NED (Fondacioni Kombëtar për Demokracinë).

Nëse doni të jeni pjesë e shkollës së filmit të viteve të ardhshme në DokuFest, qëndroni të sintonizuar në të gjitha faqet e internetit të DokuFest dhe mediat sociale për të mësuar më shumë.

“FUTURE IS HERE” WITH PROMISING YOUNG FILMMAKERS

Më Shumë

Vdiq ministri i Jashtëm i Bjellorusisë

Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë, Vladimir Makei, i cili mbante postin e tij që nga viti 2012, ka vdekur në moshën 64-vjeçare, njoftoi agjencia...

Molliqaj: Targat janë katalizator i Asociacionit, jemi kundër planit franko-gjerman – Zgjidhja e vetme është korrigjimi i kufijve

Kryetari i Partisë Socialdemokrate (PSD), Dardan Molliqaj, ka thënë se janë kundër planit franko-gjerman, pasi si i tillë nuk ka njohje reciproke me Serbinë,...

Moti për sot

Lajmet e Fundit