2.8 C
Prizren
E hënë, 30 Janar, 2023

Erdogan: Turqia është Kosovë, Kosova është Turqi

erdogan pzKryeministri i Turqisë, Recep Tayyp Erdogan, ka thënë para qytetarëve të shumtë që ishin mbledhur në sheshin e Prizrenit se Turqia është Kosovë e Kosova është Turqi.

Erdogan ka deklaruar se nuk mund të durojnë më që në rajonin e Ballkanit të derdhen lot, por duan që të ketë paqe, solidaritet mes popujve. Ai ka thënë se duan që rajonin e Ballkanit ta shohin të gjithë si një rajon të paqes, miqësisë dhe vëllazërisë.

“Tani nuk mund të duroj më dhe të derdhen lot dhe gjak në Ballkan. Ne duam që në këtë rajon të zotëroj, paqja, mirësia, solidariteti. Ne duam që të kemi diversitete dhe ato të konsiderohen si kulturë. E kaluara do të mbetet mbrapa”, ka thënë Erdogan.

Kryeministri turk ka shtuar se me ndihmën e zotit këtë rajon do ta kthejnë në rajon të paqes, një rajon me kopsht lulesh.

Erdogan ka thënë se ashtu si stërgjyshit edhe ata do të vazhdojnë të ndërtojnë të ardhmen e dy vendeve. Ai u shpreh se Turqia do të vazhdoj të jetoj në vëllazëri në këto toka.

Ai ka deklaruar se sot po e realizojmëkëtë vizitë në Kosovë, që e ndjejnë vetën si në shtëpinë e tyre.

“Jemi njerëzit me një kulturë, dhe një histori të përbashkët. Mos e harroni këtë, Turqia është Kosovë, dhe Kosova është Turqi”, ka thënë Erdogan.

Kryeministri turk ka thënë se Kosova e Turqia janë aq shumë të afërt saqë edhe autori i himnit të Turqisë është nga Kosova, Mehmet Akif Ersoj./Kosovapress/

Më Shumë

Ka mungesë parkingjesh dhe infrastrukturë në Prevallë

Me mungesë të investimeve dhe një infrastrukturë jo të mirë përballet edhe Prevalla, fshat ky turistik në zonën e Prizrenit. Turistët vendorë dhe të...

Dita Ndërkombëtare e Arsimit, Totaj: Ndër prioritetet kryesore kemi zhvillimin e arsimit

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Arsimit, kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka përshëndetur mësimdhënësit dhe nxënësit për kontributin në ruajtjen e frymës akademike...

Lajmet e Fundit