28.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Negociatat për MSA-në në vjeshtë

Thaci-Fyle-prishtineKomisioneri evropian për zgjerim, Stefan Fuele, po qëndron sot në Kosovë. Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Thaçi, Fuele ka deklaruar se Kosova ka shënuar përparime të mëdha në raport të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë si dhe hapjen e negociatave për MSA-në, arritje me të cilat sipas tij duhet krenuar pasi janë rezultat i punës së Prishtinës.

Fuele është shprehur i gatshëm që projekt plani për MSA-në të fillojë të diskutohet në vjeshtë duke besuar se në pranverën e vitin të ardhshëm do të mbylleshin negociatat e tilla.

Siç bën të ditur RTK-ja, ai gjithashtu ka përgëzuar deputetët e Kuvendit të Kosovës që kanë votuar tetë ligjet e kërkuara nga BE

Kurse, kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se e ka njoftuar Komisionerin Stefan Fuele lidhur me gatishmërinë e Kosovës për zbatimin e marrëveshjes me Serbinë.

Gjithashtu kryeministri Thaçi ka thënë se me Fuele ka biseduar lidhur me përgatitjet e Kosovës për procesin elektoral që do të zhvillohet në 3 nëntor.

Më Shumë

Këto janë komunat me numrin më të madh të banorëve në Kosovë: Prizreni i dyti

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka bërë publike të dhënat e popullsisë nëpër komuna. Kosova del se ka 1 milion e 586 mijë banorë. Komuna e...

Eurolind Avdimetaj transferimi i ri i Suharekës

Suhareka ka vazhduar me përforcime për sezonin e ri, ku do të luajnë për herë të parë në Superligë. Eurolind Avdimetaj është transferimi më i...

Lajmet e Fundit