34.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

Negociatat për MSA-në në vjeshtë

Thaci-Fyle-prishtineKomisioneri evropian për zgjerim, Stefan Fuele, po qëndron sot në Kosovë. Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Thaçi, Fuele ka deklaruar se Kosova ka shënuar përparime të mëdha në raport të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë si dhe hapjen e negociatave për MSA-në, arritje me të cilat sipas tij duhet krenuar pasi janë rezultat i punës së Prishtinës.

Fuele është shprehur i gatshëm që projekt plani për MSA-në të fillojë të diskutohet në vjeshtë duke besuar se në pranverën e vitin të ardhshëm do të mbylleshin negociatat e tilla.

Siç bën të ditur RTK-ja, ai gjithashtu ka përgëzuar deputetët e Kuvendit të Kosovës që kanë votuar tetë ligjet e kërkuara nga BE

Kurse, kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se e ka njoftuar Komisionerin Stefan Fuele lidhur me gatishmërinë e Kosovës për zbatimin e marrëveshjes me Serbinë.

Gjithashtu kryeministri Thaçi ka thënë se me Fuele ka biseduar lidhur me përgatitjet e Kosovës për procesin elektoral që do të zhvillohet në 3 nëntor.

Më Shumë

Vetaksident në Malishevë, lëndohet rëndë një person

Një person ka pësuar lëndime të rënda trupore pasi ka humbur kontrollin mbi veturën e tij duke u rrokullisur jashtë rrugës. Sipas raportit të Policisë...

Ronaldo nuk përmbahet: Nga 100 lajme për mua, 5 janë të vërteta! Do flas…

Shumë zhurmë rreth Cristiano Ronaldos, në lidhje me të ardhmen e tij te Manchester United. Lajme nga më të ndryshmet kanë qarkullua dhe portugezi...

Lajmet e Fundit