12.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Tetor, 2021

Hajdari : Prizreni është shembull për të gjitha komunat tjera

Drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari sot prezantoi raportin katërvjeçar të kësaj drejtorie, ku njoftoi për reformat dhe projektet që janë realizuar gjatë këtij katërvjeçari në këtë drejtori.

Duke filluar me projektin e “Qendrës për Shërbime të Integruara”, Hajdari theksoi se me këtë projekt Komuna e Prizrenit është shembull dhe model për të gjitha komunat tjera.

Ai më tej bëri të ditur se përmes këtij projekti është mundësuar ofrimi i 220 shërbimeve në një vend, me 56 sportele e 60 zyrtarë, duke krijuar një ambient modern, gjithëpërfshirës dhe i qasshëm për të gjithë.

Osmani njoftoi për projektet që janë në përfundim e sipër, siç janë memorialet e martirëve të Korishës dhe të Krushës së Vogël, memoriali i heroit Adem Jashari dhe Besim Ndrecaj, renovimi i memorialeve në Kushnin, Nahec, Lez dhe Kojushë, si dhe rregullimi i varrezave të martirëve në Krushës të Vogël.

Më pas ai prezantoi projektet dhe investimet tjera që janë realizuar gjatë këtyre katër viteve nga DI, si:

Renovimi i zyrave të gjendjes civile në 9 vendbanime
Ndërtimi i zyrave të gjendjes civile në Mushnikovë dhe Reçanë

Thjeshtimi i procedurave administrative: Projekti me IFC / Bankën Botërore

Renovimi i arkivës komunale dhe i kabinetit të teknologjisë informative

Vendosja e infografikave digjitale në QSHI

Lansimi i platformës digjitale për pjesëmarrje publike dhe digjitalizimi i shërbimeve komunale

Riparimi i librave të gjendjes civile

Digjitalizimi i sallës së Asamblesë Komunale
Renovimi i zyrave të Drejtorisë së Inspektoratit

Punësimi i personave me nevoja të veçanta

Zbatimi i kontratave të punës për kompanitë private të sigurimit dhe pastrimit
Permirësimi i kushteve të punës për stafin e administratës

Draftimi i rregulloreve për: Formim të këshillave të bashkësive lokale; Të drejtat e fëmijëve dhe Taksat komunale

Renovimi i zyrave të Shoqatës së Veteranëve të UÇK-së

Memoriali i komandant Drinit, memoriali në Kobaj, shtatorja e Skënderbeut, kompleksi memorial i dëshmorëve të kombit në Landovicë

Më Shumë

Beatrix Ramosaj, këngëtarja që do trazojë ujërat e Big Brother VIP

Beatrix Ramosaj do i bashkohet banorëve të ‘Big Brother Vip’ këtë të premte. Lajmi është konfirmuar nga burime për ‘kryefjala.com’, që kanë zbuluar se...

Veprimi i Icardit duket se vulos gjithçka, merr fund lidhja me Wanda Naran (FOTOT)

Marrëdhënia e trazuar e Mauro Icardit me Wanda Naran, ka marrë një tjetër kthesë, pasi sulmuesi i PSG-së postoi një mesazh të ri që...

Trajneri i Malishevës, Thaqi: Mungesat dhe gjykimi i dobët në penalizuan

Malisheva ka pësuar humbje në shtëpi ndaj Ulpianës, duke rrëshqitur drejt pjesës së poshtme të renditjes. Trajneri Arsim Thaqi ka thënë se mungesat e shumta...

Stuhi e fuqishme në Francë, rreth 250 mijë shtëpi pa rrymë

Një stuhi e fuqishme i ka përfshirë kryesisht pjesët veriore dhe lindore të Francës, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. Përpos rreth 250 000 shtëpive...

Lirohet kryeministri i Sudanit, i rrëmbyer nga ushtria gjatë grushtit të shtetit

Kryeministri i rrëzuar i Sudanit, Abdalla Hamdok, është lejuar që të kthehet në shtëpi. Kjo një ditë pasi ushtria e vendit e ndaloi atë kur...

Rahoveci afër marrëveshjes me një trener dhe 3 lojtarë të huaj

Pas rezultateve jo të mira, Rahoveci ka vendosur të bëjë disa ndryshime në skuadër. Rahoveci ka bërë të ditur në faqen zyrtare të tij se...

Krijohet komisioni për studimin e fizibilitetit për rrugën Prizren – Tetovë, projekti pritet të kushtojë mbi 150 milionë euro

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, në një konferencë për media ka bërë të ditur...

Konfirmohen testet finale për anti-drogë ndaj Wilderit dhe Furyt

Tyson Fury dhe Deontay Wilder kanë kaluar të dy testet e fundit të drogës pas përplasjes së tyre të tretë dhe të fundit në...

Korenica: Ia uroj fitoren Latifit nëse fiton pa shantazhe apo blerje votash

Smajl Latifi i AAK-së dhe Visar Korenica i Vetëvendosjes, do të synojnë sërish ta sigurojnë një ulëse për të parin e Rahovecit në zgjedhjet...

Nis ekzekutimi i pagesave për familjet që humbën familjarët nga COVID-19

Sot ka nisur ekzekutimi i pagesave të para për familjet që kanë humbur familjarin nga COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur ministri i Financave...

Kërkohet ndihmë për shërimin e vajzës nëntë muajshe nga Prizreni

Familja Laçi nga Prizreni kërkon ndihmë për shërimin e vajzës nëntë muajshe. Stina Laçi, vajza 9 muajshe nga Prizreni është diagnostifikuar me sëmundjen e rrallë...

“Otoniel”, bosi kolumbian i drogës do të ekstradohet në SHBA

Kolumbia ka njoftuar se trafikanti më i kërkuar i drogës në vend do të ekstradohet në SHBA pasi u kap gjatë një bastisjeje. Dairo Antonio...

Masat e reja antiCOVID që pritet të miratohen nga Qeveria

Ushtruesja e detyrës së ministrit të Shëndetësisë, Dafina Gexha-Bunjaku, ka bërë të ditur gjatë të premtes se masat antiCOVID janë duke u shqyrtuar. Gexha-Bunjaku ka...

Operacion policor, konfiskohen thasë me drogë në Suharekë

Drejtoria për Hetimin dhe Luftimin e  Narkotikëve – Njësia në Prizren dhe Njësia e Ferizajt, gjatë punës operative dhe marrjes se informatave nga burime...

Këngëtarja e njohur refuzon dy herë ftesën e “Big Brother VIP”

Teksa në shtëpi pritet të hyjnë banorët e rinj, këngëtarja e njohur kosovare, Mihrije Braha sipas burimeve të emisionit “Prive” ka refuzuar dy herë...

Prizreni 16 triumfon ndaj Sigal Prishtinës në kryeqytet

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Sigal Prishtinës në udhëtim me rezultat 100:108 (22:30, 27:26, 26:25, 25:27), në xhiron e shtatë të Art Motion...

Lajmet e Fundit