8.8 C
Prizren
E diel, 14 Prill, 2024

Hapet Ramadan Muja

RamadanMuja14-01Kryetari i Prizrenit, Ramadan Muja ka vendosur që t’i hapë mbledhjet e drejtorëve të Ekzekutivit. Ai nga java e ardhshme, për herë të parë do t’i ftojë mediat që të jenë prezent gjatë mbledhjes së Ekzekutivit.

Zëdhënësi i Komunës, Ymer Berisha tregon se kryetari Muja ka marrë vendim që t’i hapë mbledhjet me media edhe pse ligji nuk obligon një gjë të tillë.

“Nga java e ardhshme do të ftohen edhe mediat që t’i përciellin mbledhjet e drejtorëve të Ekzekutivit”, konfirmoi Berisha.

Forumi “Transparenca” i ka bërë thirrje kryetarit Ramadan Muja që t’i hapë mbledhjet dhe të tregohet më transparentë në raport me mediat dhe qytetarët.

Përfaqësuesit e këtij forumi patën paralajmëruar se do t’i përdorin të gjitha mekanizmat për të detyruar Mujën që t’i hapë mbledhjet dhe të tregohet më transparent në marrjen e vendimeve për qytetarët.

Zëdhënësi Ymer Berisha thotë ndërkaq se hapja e mbledhjeve nuk do të bëhet për shkak presioneve të Forumit “Transparenca”.

“Komuna e Prizrenit është njëra ndër komunatë në Kosovë që është treguar transparente me qytetarët, prandaj kryetari Muja ka vendosë që të rritë transparencën edhe aty ku ligji nuk e obligon”, thotë Berisha. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Mbi 50 për qind të shqiptarëve të Shqipërisë nuk e kanë vizituar asnjëherë Kosovën

Në Barometrin e Euronews Albania, ku u bënë bashkë për herë të parë në një studim të përbashkët qytetarë në Shqipëri dhe në Kosovë,...

Freeman: Ne, njerëzit jemi më të shqetësuar për atë që kemi se për atë që jemi

Disa thënie të Morgan Freeman: Mënyra më e lehtë për të pasur një humbje të garantuar është të heqësh dorë. Derisa ndihesh si një viktimë, atëherë...

Lajmet e Fundit