25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

‘Harvard’-i konfirmon: Libri i vitit 1880 i veshur me lëkurë njeriu

libri me lekur njeriut“Një libër që flet mbi shpirtin e njeriut meriton një kopertinë me lëkurë njerëzore”. Ky mbishkrim lexohet në librin e publikuar në vitin 1880, “Des destinées de l’ame”, “Fati i shpirti”, i ruajtur në bibliotekën e Harvardit.

Testet e specialistëve konfirmuan se kopertina e këtij libri përbëhet realisht nga lëkura e njeriut. Analizat treguan se bëhet fjalë për lëkurën e një gruaje, e cila kishte vdekur si pasojë e një iktusi në tru.

Përpara pak kohësh u përfol edhe për dy libra të tjerë që dyshohej se ishin mbështjellë me lëkurë njerëzore, por shkencëtarët zbuluan se bëhej fjalë për lëkurë deleje.

Më Shumë

Cristante: Shqipëria është e vështirë për t’u përballur

Bryan Cristante këmbëngul se Italia “di se si të fitojë dhe dëshiron të përsërisë veten” në Euro 2024, ndërsa Roma “bëri përparim” kur Daniele...

Tre të lënduar si pasojë e një aksidenti mes dy automjeteve në Banjë të Malishevës

Një aksident mes dy automjeteve ka ndodhur në Banjë të Malishevës, ku tre persona kanë pësuar lëndime. Të lënduarit janë dërguar për tretman mjekësor, ku...

Lajmet e Fundit