25.8 C
Prizren
E premte, 2 Qershor, 2023

‘Hasi Jehon’, Hodaj: Po e mbajmë festivalin Besnik, gjithmonë do të thuren vargje e do këndohen këngë për ty

Më 4, 5 dhe 6 maj, në Gjonaj të Hasit, do të mbahet edicioni 34 i Festivalit Folklorik “Hasi Jehon 2023”.

Ky edicion do të jetë ndryshe nga edicionet e kaluara, pa anëtarin, instrumentalistin dhe valltarin e palodhur, Besnik Osmanollaj, i cili ndërroi jetë më 11 mars 2023.

Drejtori i festivalit “Hasi Jehon” dhe kryetari i SHKA “Malësori”, Haziz Hodaj, ka thënë se po e mbajmë festivalin për faktin se ai është agjendë e Institucioneve Shtetërore të Kulturës, por të këputur e të thyer shpirtërisht.

“Po e mbajmë Festivalin Besnik, po e mbajmë se ai tani është agjendë e Institucioneve Shtetërore të Kulturës, po e mbajmë por beso, të këputur e të thyer shpirtërisht. Të mërzitur se do t’i mungosh skenës nga e cila na solle gjithmonë emocion. Malësori këtë vit pa program do të kujdeset për mirëvajtjen e tij. Festivali këtë vit dhe jo vetëm, të dedikohet ty me homazh e me këngë. Në skenën e Festivalit “Hasi Jehon” gjithmonë do të thuren vargje e do të këndohen këngë për ty!

Pusho i qetë në parajsë Djalë ma i miri!”, ka shkruar drejtori Hodaj.

Më Shumë

Dhunohet një vajzë në Suharekë: Arrestohet i dyshuari

Policia e Kosovës ka raportuar për një rast të dhunimit në Suharekë. I dyshuari është arrestuar dhe dërguar në mbajtje. Detaje të tjera nuk janë...

Modriqi pritet të largohet nga Reali

Luka Modriq raportohet se ia ka komunikuar Real Madridit dëshirën për t’u larguar nga klubi. Ky vendim tij thuhet se vjen pas ofertës që ka...

Lajmet e Fundit